31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНА

Зошто паѓа наплатата на ДДВ во време на раст на цените? Беџети: Такви осцилации се можни

Бруто приходот од ДДВ е намален за 2,2 отсто во првите четири месеци од годинава, а нето приходите се помали за 6,7 отсто. Само по овој основ, буџетот останал покус за 13 милиони евра бруто, односно 25 милиони евра нето во однос на истиот период лани.

Данокот на додадена вредност го плаќаат крајните потрошувачи. Увозниците или трговците на големо прво го плаќаат, што се води како бруто наплата, па поднесуваат барање да им биде вратен. Кога владата ќе им го врати нивниот дел, тоа што останува е нето износот.

Академик Абдулменаф Беџети, во изјава за Дојче веле, вели дека и тој забележал дека има намалување на наплатата на ДДВ, но нагласува дека не може да се очекува овој данок да расте пропорционално со растот на цените.

“Инфлацијата е агрегатно ниво, односно збир на поскапувањата на различни производи, но не сите исто влијаат на наплатата на ДДВ”, вели тој.

„Факт е дека има мало потфрлање, но тоа не е страшно. Такви осцилации се можни“, вели Беџети.

Related posts

Повлекувањето на Рама од Отворен Балкан е добра вест за ЕУ

admin

Османи се сретна со Ескобар

admin

Доматите, краставиците, праските стануваат „суво злато“ – намаленото производство ги покачи цените

admin

МИЦКОВСКИ ДО ВЛАСТА: Јавно ја анатемирате Руската федерација, а номинирате вљубеник во ликот на Путин за уставните измени

admin

Локални избори во Турција, главната политичка битка се води за Истанбул

admin

ЕУ бара итни реформи на Судскиот совет

admin