26.8 C
Скопје
14 јули, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНАРЕГИОН

Командант на КФОР: Да не интервениравме во Косово, сега ќе ги оплакувавме мртвите

Командантот на КФОР, Анџело Мишел Ристуча, изјави дека во Звечан имало луѓе кои, според него, имале намера да ја поттикнат толпата српски жители, кои од 26 мај се собрале пред зградата на општината.

Локалните Срби кои ги нападнаа персоналот на КФОР, косовската полиција и новинарите се противат на градоначалниците на северните општини. Соединетите Американски Држави ја прекорија Владата на Курти за нејзините постапки против овие случувања, бидејќи го исклучија Косово од воената вежба „Бранител Европа 2023“.

А според Ристуча, доколку КФОР не беше присутен во општините, се случуваат тензии, работите ќе одеа многу полошо.

„Да не интервениравме, сега ќе ги оплакувавме мртвите“, изјави тој за италијанскиот весник „Ла Република“.

Затоа, како што вели, ситуацијата на север може дополнително да ескалира без присуство на КФОР.

Неодамна, НАТО, исто така, стави резервен баталјон во состојба на готовност за распоредување во Косово „во случај на потреба“, причина за тензиите на северот на земјата. Ова беше соопштено при посетата на командантот на Здружената команда на НАТО во Неапол, адмирал Стјуарт Мунш на КФОР.

Веста доаѓа само еден ден откако НАТО одлучи да распореди дополнителни сили откако 30 војници од неговата мировна мисија на Косово, КФОР, беа повредени за време на судирите со српските демонстранти во Звечан.

„Нивните разговори [на адмирал Мунш и командантот на КФОР, генерал-мајор Анџело Микеле Ристуча] опфатија распоредување на 700 дополнителни војници од резервниот баталјон повикан на Косово од НАТО за нормализирање на ситуацијата и обезбедување безбедност, како и можно распоредување на друг резервен баталјон кој е ставен во состојба на готовност во случај да има потреба од дополнителни трупи“, напиша на Твитер командата на Здружените сили на НАТО во Неапол.

Related posts

Бесими: Постои неизвесност, но и јасна перспектива – Формулата ја сочинуваат конзистентни политики, поддржани дополнително со Планот за раст на ЕУ 

admin

Сарацин со директна порака: Ризикувате многу ако не ги изгласате уставните измени

admin

Голема афера во Косово, се објавуваат прислушувани снимки кои се споредуваат со “бомбите на Заев”

admin

Истражување на РСЕ: Руси поврзани со Кремљ вработени во највисокото европско безбедносно тело

admin

Што им понуди Фон дер Лајен на Вучиќ и Курти?

admin

Зошто инфлацијата во Западен Балкан е повисока отколку во ЕУ и САД?

ninja