20.8 C
Скопје
26 септември, 2023
Inbox7.mk
НАСЛОВНАРЕГИОН

Командант на КФОР: Да не интервениравме во Косово, сега ќе ги оплакувавме мртвите

Командантот на КФОР, Анџело Мишел Ристуча, изјави дека во Звечан имало луѓе кои, според него, имале намера да ја поттикнат толпата српски жители, кои од 26 мај се собрале пред зградата на општината.

Локалните Срби кои ги нападнаа персоналот на КФОР, косовската полиција и новинарите се противат на градоначалниците на северните општини. Соединетите Американски Држави ја прекорија Владата на Курти за нејзините постапки против овие случувања, бидејќи го исклучија Косово од воената вежба „Бранител Европа 2023“.

А според Ристуча, доколку КФОР не беше присутен во општините, се случуваат тензии, работите ќе одеа многу полошо.

„Да не интервениравме, сега ќе ги оплакувавме мртвите“, изјави тој за италијанскиот весник „Ла Република“.

Затоа, како што вели, ситуацијата на север може дополнително да ескалира без присуство на КФОР.

Неодамна, НАТО, исто така, стави резервен баталјон во состојба на готовност за распоредување во Косово „во случај на потреба“, причина за тензиите на северот на земјата. Ова беше соопштено при посетата на командантот на Здружената команда на НАТО во Неапол, адмирал Стјуарт Мунш на КФОР.

Веста доаѓа само еден ден откако НАТО одлучи да распореди дополнителни сили откако 30 војници од неговата мировна мисија на Косово, КФОР, беа повредени за време на судирите со српските демонстранти во Звечан.

„Нивните разговори [на адмирал Мунш и командантот на КФОР, генерал-мајор Анџело Микеле Ристуча] опфатија распоредување на 700 дополнителни војници од резервниот баталјон повикан на Косово од НАТО за нормализирање на ситуацијата и обезбедување безбедност, како и можно распоредување на друг резервен баталјон кој е ставен во состојба на готовност во случај да има потреба од дополнителни трупи“, напиша на Твитер командата на Здружените сили на НАТО во Неапол.

Related posts

Ризик од нов конфликт: Зошто САД и Германија се загрижени за ситуацијата на Косово?

admin

Дали Албин Курти ја обединува албанската опозиција во С.Македонија?

admin

Пендаровски стави параф на законите за коридорите, Груби ја поздрави одлуката

admin

Таткото-монструм изведен пред суд

admin

Влада Борисов-Петков во Софија, помека политика кон Скопје

admin

Денес е 24 мај – Денот на сесловенските просветители

admin