29.8 C
Скопје
23 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Милошоски: СДС да се изјасни – или се за ДУИ, или за Македонија

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, изјави денеска дека неговата партија не прифаќа формирање на работни групи со СДСМ за спроведување на уставните измени, пренесува Инбокс7.

Формирањето на работни групи Милошоски ги оцени како бесцелни, се додека владеачката партија не се произнесе кој од двата услови кои опозициската партија и ги доставила е прифатлив за неа.

„И двата предлози дадени од ВМРО-ДПМНЕ, опфаќаат детронизирање на ДУИ, бидејќи тоа е 20 годишен вирус кој ги атрофира институциите со висока корупција и голема неефикасност. СДСМ наместо да манипулира, нека даде јасен став, дали се за ДУИ или за Македонија“, изјави Милошоски.

Related posts

Приведени велешани, фалсификувале денари

admin

Протест во Тетово: одговорност и правда мора да има

admin

Кренар Лога: Уставниот суд ја отвори Пандорината кутија

admin

Османи-Ескобар: Блокадата на уставните измени има голема цена

admin

КОВАЧЕВСКИ – М-НАВ ПОСТАПИ ДОБРО СО КОНКУРСОТ ЗА КОНТРОЛОРИ НА ЛЕТАЊЕ

ninja

ЕУ разговара за Западен Балкан

admin