12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Милошоски: СДС да се изјасни – или се за ДУИ, или за Македонија

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, изјави денеска дека неговата партија не прифаќа формирање на работни групи со СДСМ за спроведување на уставните измени, пренесува Инбокс7.

Формирањето на работни групи Милошоски ги оцени како бесцелни, се додека владеачката партија не се произнесе кој од двата услови кои опозициската партија и ги доставила е прифатлив за неа.

„И двата предлози дадени од ВМРО-ДПМНЕ, опфаќаат детронизирање на ДУИ, бидејќи тоа е 20 годишен вирус кој ги атрофира институциите со висока корупција и голема неефикасност. СДСМ наместо да манипулира, нека даде јасен став, дали се за ДУИ или за Македонија“, изјави Милошоски.

Related posts

САД ја помагале истрагата за “Скопје 2014”: Борбата против корупцијата е наш највисок приоритет

admin

РАДЕВ ГО ПОВИКА ПЕНДАРОВСКИ ДА СЕ ДРЖИ ДО ИСТОРИСКАТА ВИСТИНА

ninja

КУРТИ ЗА РСЕ: ПРЕДУПРЕДЕНИ СМЕ ЗА МОЖНОСТА ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА МЕЃУНАРОДНАТА ПОДДРШКА

ninja

Епидемија на недоверба: Граѓаните разочарани од институциите, покажа новото истражување на ИКС

admin

Здравството во 2023 – „убиствена“ приказна која ги исели и пациентите

admin

Задолжителни ли се „онлајн визите“ за ЕУ? – Информации и дезинформации во интернет просторот

admin