20.8 C
Скопје
25 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАНАУКА

Не симнувај апликација за Вештачка Интелигенција без да го прочиташ ова

Разговорите со вештачка интелигенција се една од најжешките алатки за кои се дискутира во моментов. Како OpenAI, Google, Microsoft и други, многу компании прават своја верзија на chatbots. Меѓутоа, со пронајдокот доаѓа нов начин за сајбер-криминалците да ве нападнат, пренесува Инбокс7.

Сега, измамниците се свртуваат кон лажни апликации за разговор со вештачка интелигенција за да ве измамат.

Според извештајот од фирмата за сајбер-безбедност Sophos, измамниците создаваат лажни апликации за кои тврдат дека се исто како ChatGPT на OpenAI и ги преплавуваат продавниците за апликации со нив со надеж дека луѓето ќе купат во нив. Повеќето од апликациите се бесплатни за преземање, иако тие дури и нема да ви дозволат да ги користите повеќето од нивните функции, освен ако не купите претплата која може да достигне 69,99 долари месечно.

Овие измамници ги мамат луѓето да ги преземат апликациите со тешки реклами и тврдат дека апликациите се бесплатни со истите функции како и попопуларните чет-ботови како ChatGPT и Bing Chat. Плус, тие ќе создадат лажни прегледи со 4 и 5 ѕвезди за да ги убедат луѓето дека апликациите се легални. Сепак, коментарите на овие прегледи со 4 и 5 ѕвезди обично се супер кратки и нејасни, додека многу други коментари објаснуваат како апликациите воопшто не работат.

 

 

Related posts

Саразин: Не го „мачев“ Мицковски, уставните измени да се изгласат час поскоро

admin

„АКО УКРАИНА ПРЕСТАНЕ ДА СЕ БОРИ ТОА ЌЕ БИДЕ НЕЈЗИНИОТ КРАЈ“

ninja

ЗОШТО АНКЕТИТЕ ГО ВРАТИЈА ГРУЕВСКИ НА „БЕЛ КОЊ“?

ninja

Малку се, многу се, но битно е за што ќе се троши финансиската помош од ЕУ

ninja

Лишен од слобода албански државјанин, користел лажна патна исправа

admin

Премиерот Ковачевски најави оставка

admin