29.8 C
Скопје
23 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Пак сме пред „историска седмица“

„Опцијата да нема договор е најлошо можно сценарио“, оценува аналитичарот Џелал Незири во пресрет на средбата Ковачевски-Мицкоски.

Различни се позициите кај власта и опозицијата во пресрет на тет-а-тет средбата меѓу премиерот и лидер на СДСМ, Димитар Ковачески и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, закажана за среда (7-ми мај) во 11 часот. Досега, од опозициската партија повторуваа дека „нема да има уставни измени под бугарски диктат и под овие околности“.

Дали нешто може да се смени?

„До средбата, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски, ќе изврши широки консултации со пратеничката група, коалицијата и Извршниот комитет. Ставот на партијата е дека уставни измени нема да има, и ова Собрание нема легитимитет за таков чекор. Очекуваме Ковачевски да излезе од стегите и заложништвото на ДУИ и да прифати да разговара за периодот што потоа – по фактот дека уставните измени нема да го имаат потребното мнозинство“, објаснуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски веќе најави дека одржувањето на лидерска средба би имало смисла ако од неа произлезе конкретен заклучок.

„Ако имаме лидерска средба без суштина и заклучок, подобро е да ја немаме!“ објави тој на Фејсбук.

Целата анализа на ДВ прочитајте ја ТУКА

Related posts

Нов однос кон Софија или загревање за избори?

admin

КРИЗАТА ГИ НАТЕРА ГРАЃАНИТЕ ДА ШТЕДАТ

ninja

Курти ја заврши посетата на Чаир и Тетово, пречекан од голем број на симпатизери

admin

ГРАЃАНИТЕ СЕ ПОГОЛЕМИ ПЕСИМИСТИ ЗА ИДНИНАТА

ninja

Ковачевски и Мицкоски во кампањи за иднината на Македонија

ninja

Таравари до министерот Шаќири: Запри ја партизацијата на Тетовскиот универзитет

admin