11.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Пригожин се крена на бунт против Путин, Русија пред граѓанска војна

Рускиот претседател Владимир Путин, повикувајќи се на предавство и закана за неговата нација, рече дека и наредил на војската да го задуши бунтот предводен од платеникот на Вагнер, Евгениј Пригожин, јавуваат светските медиуми.

Руските вооружени сили и другите владини агенции ги „добија потребните наредби“ за стабилизирање на ситуацијата, рече тој, ветувајќи „одлучни акции“.

Пригожин тврдеше дека неговата платеничка група Вагнер контролира воени згради и објекти во Ростов-на-Дон, руски град на околу 60 милји од границата со Украина, кој служи како важен центар за руските вооружени сили. Видеото покажа дека тој се среќава со високи функционери таму и вели дека сака да се сретне со Путин и министерот за одбрана Сергеј Шојгу.

Потегот на Пригожин уследи откако Федералната служба за безбедност на Русија објави кривично дело против Пригожин, обвинувајќи го за „поттикнување на вооружен бунт“ откако тој рече дека ќе води „марш на правдата“ против неговите непријатели во Министерството за одбрана на Русија.

Во саботата во 7.30 часот, началникот на Вагнер, Евгениј Пригожин сними неверојатно видео од штабот на јужниот воен округ на Русија, клучен команден центар, тврдејќи дека има сè под контрола – нешто што тој постојано го обвинуваше рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу и генералот Валери Герасимов, началникот на Генералштабот на руските вооружени сили, за неуспехот да управува.

Обраќајќи се пред камерата во видеото објавено од каналите на Телеграм, усогласени со Вагнер, тој им рече на луѓето да не веруваат во приказните што им ги кажува руското Министерство за одбрана дека воените операции на земјата биле погодени од акциите на Вагнер, инсистирајќи дека штабот функционира како и обично.

Тој го обвини Герасимов дека избегал од зградата „штом дознал дека се приближуваме“.

„Кога дојдовме овде, уште еднаш потврдивме многу нови работи. Огромен дел од територијата е изгубена. Бројот на загинати војници е три до четири пати повеќе отколку што е документирано“, рече тој.

Related posts

Почна трката по бројки: кога и како ќе заврши?

admin

СО ЗАМРЗНУВАЊЕТО НА ЦЕНИТЕ ЗАШТЕДА ОД 200 ДЕНАРИ МЕСЕЧНО

ninja

Колозова: Ќе ги мобилизираме сите капацитети за европски реформи во образованието

admin

Реагира Алтернатива на Гаши: Оставките на ДУИ се ПР-сценарио, тонете во вашата кал

admin

КОРУПЦИСКИ СКАНДАЛ ВО ЕУ: „СРАМНИ ПОСТАПКИ“

ninja

ЗА 14 МЕСЕЦИ ИЗДАДЕНИ ЛИЦЕНЦИ ЗА 355 ФОТОНАПОНСКИ ЦЕНТРАЛИ

ninja