27.8 C
Скопје
30 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Рама ја откажа меѓувладината средба со Косово, зборува за санкции против Курти

Премиерот Еди Рама ја откажа средбата меѓу владите на Косово и Албанија, која требаше да се одржи следниот ден во Ѓаковица, пренесува Инбокс7.

Тој информираше дека побарал од косовскиот премиер Албин Курти промена на форматот на средбата, но немало договор меѓу него и Курти.

Тој предложи да се промени суштината на дискусиите и да се фокусира на ситуацијата создадена на северот на Косово и неговиот однос со меѓународните партнери.

“Жалам за овој несекојдневен настап, но тоа е вонредна комуникација, која е поврзана со утрешната средба на двете влади во Ѓаковица, оваа средба не може да се одржи во предвидениот формат. По разговорот попладне со шефот на европската дипломатија, Џозеф Борел го замолив Албини утре да се сретнеме во Ѓаковица во потесен формат, имено со министрите за надворешни работи и за одбрана да разговараат токму за оваа ситуација, која драматично го одвојува Косово од евроатлантската заедница на незамислива точка, каде што таа стави нејзиниот прст, всушност, на копчето што ќе го пушти во движење планот за санкции против државата што го создала. За жал и со големо жалење морам да кажам дека немавме договор со премиерот Курти за промена на форматот, тој побара средбата да се одржи нормално и потоа да разговараме и за ова, но тоа не е можно бидејќи не е момент да се создаде лажна слика за тоа што всушност се случува во реалноста на Косово денес. Можеби не е конечен одговор од премиерот, навистина се надевам дека можеме да се сретнеме за да ги соочиме мислењата во услови кога, повторувам, сме на прагот да го ставиме планот во движење, бидејќи не ни сакам да зборуваме за санкции, но за мерки за штедење против државата што ја создадоа оние кои очигледно се во услови на сос на трпение. Се трудев да побарам уште малку време, добив малку повеќе време, но ако не можеме да го искористиме ова време за здрав разум меѓу сите, тогаш многу се плашам дека планот, кој е навистина многу тешки за Косово, ќе бидат пуштени во движење”, рече Рама.

Рама по којзнае кој пат предупреди дека може да има санкции против државата Косово.

На утрешната средба што е планирана да се одржи во Косово, двете влади би ја одржале деветтата средба и би потпишале 13 договори за соработка меѓу нив.

Од друга страна, владата на Курти го демантираше откажувањето на оваа меѓувладина средба.

Related posts

БАЈДЕН ОД КИЕВ НАЈАВИ ДОПОЛНИТЕЛНИ 500 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ПОМОШ ЗА УКРАИНА

ninja

Експлозија во близина на полициска станица во северно Косово

admin

ДИМОВСКИ: ГО НАЈДОВМЕ ВИНОВНИКОТ, ЈАС НЕ ЧУВСТВУВАМ ОДГОВОРНОСТ ЗА ДРЖАВЈАНСТВОТО ЗА ОНИШЧЕНКО

ninja

МЕШАЊЕ ВО ПАЗАРОТ ИЛИ БОРБА ПРОТИВ ПРЕХРАНБЕНИ КАРТЕЛИ?

ninja

Албанската опозиција со заеднички став: Доколку нема уставни измени да има предвремени избори

admin

Русија го губи енергетскиот пазар, Германија потпишува 20 годишен договор за снабдување со течен гас од САД

admin