17.8 C
Скопје
27 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Ризик од нов конфликт: Зошто САД и Германија се загрижени за ситуацијата на Косово?

Портпаролот на Советот за национална безбедност изјави за Гласот на Америка дека американската администрација ја има истата загриженост како и Конгресот за зголемените тензии во северно Косово, пренесува Инбокс7.

„Американските владини претставници, вклучително Белата куќа и Стејт департментот, тесно соработуваат со партнерите од Европската унија за да најдат дипломатско решение за неодамнешните настани. Тие се ангажираа со лидерите на Србија и Косово за да го промовираат продолжувањето и обновен фокус на спроведувањето на договорите за нормализација потпишани на почетокот на оваа година“, рече портпаролот, нагласувајќи дека „нормализацијата на односите, учеството во демократските процеси и почитувањето на владеењето на правото ќе придонесе за стабилноста и безбедноста на северот на Косово“.

Тој ги даде овие коментари одговарајќи на Гласот на Америка за писмото што група демократски и републикански сенатори му го упатија на претседателот Џо Бајден, барајќи од него да даде приоритет на влошувањето на безбедносната ситуација меѓу Косово и Србија.

Сенаторот Џин Шахин, заедно со сенаторите Крис Марфи, Крис Ван Холен, Бен Кардин, Пит Рикетс, Том Тилис, Питер Велч и Дик Дурбин, во писмото ја изразија својата загриженост за ситуацијата на северот „каде неодамнешното српско насилство врз силите на НАТО во Косово рани околу 40 мировници на НАТО. Од тие напади, алармирани сме од одлуките на владите на Косово и Србија, кои продолжуваат да ескалираат и да не ги намалуваат тензиите“.

Во писмото се нагласува грижата за безбедноста и благосостојбата на околу 600 американски војници кои служат во рамките на КФОР.

„Ги цениме дипломатските напори на САД за намалување на тензиите, но овие напори не добија взаемен одговор особено од Косово. Како резултат на тоа, ние сме подготвени да размислиме за промена на поддршката од Конгресот“, се наведува во писмото.

Сенаторите ја споменаа улогата на САД за независноста на Косово, но и чекорите за градење односи со Србија.

Тие се изразуваат „потресени“ од неодамнешните постапки на владите на Србија и Косово, нарекувајќи ги „провокативни одлуки кои се закануваат да ги нарушат можностите за подобрување на билатералните односи“.

Кризата на северот на Косово уследи по одлуката на властите да ги спроведат резултатите од изборите на 23 април, кои беа бојкотирани од српските политички партии. Во северните општини групи српски граѓани продолжуваат да се спротивставуваат на сместувањето на градоначалниците Албанци во општинските канцеларии.

Во писмото на сенаторите се изразува поддршка за предлогот на Европската унија за намалување на тензиите, кој вклучува: повлекување на градоначалниците од општинските згради на северот на Косово; прекин на полициските операции во близина на општинските згради со истовремено завршување на протестите, распишување нови општински избори со учество на косовските Срби; и враќање на дијалогот за спроведување на Охридскиот договор, вклучително и Заедницата на општини со српско мнозинство.

Европската унија оваа недела најави најава за нови казнени мерки за Косово.

И Канцеларот на Германија, Олаф Шолц изјави дека Косово и Србија имаат договор со кој ги регулираат основните односи, притоа додавајќи дека е многу важно ситуацијата да се прошири што е можно поскоро.

Тој во средата на конференцијата за медиуми со македонскиот премиер Димитар Ковачевски во Берлин рече дека за проширувањето треба да придонесат и земјите членки на Европската унија кои се ангажирани во овој процес.

Според Шолц, Германија сериозно ја разбрала европската перспектива на Западен Балкан.

„Мислам дека се договорија, има договор меѓу двете држави кој ги регулира основните односи меѓу нив и треба да се заснова на разбирање меѓу нив. И тоа мора да се спроведе, од наша гледна точка е важно да се придонесе за проширување и многу брзо може да се одржат избори во српските општини во Косово“, рече тој.

Related posts

Може ли ChatGPT да ви помогне да ја добиете вашата следна работа од соништата?

admin

СО СКЛАДИРАЊЕ НА СТРУЈАТА ЌЕ СЕ РЕГУЛИРА „БУМОТ“ ВО ПРОИЗВОДСТВОТО ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ

ninja

БУБЕВСКИ: ЗАСТАРУВАЊЕТО НА ДЕЛОТО ЗА ДАРАВЕЛСКИ Е ГОТОВА РАБОТА, ОСТАНУВА САМО КОНФИСКАЦИЈАТА

ninja

Трнлив пат на Скопје да стане европска престолнина на културата

admin

Мира Мурати од OpenAI: жената виновна за туркање на генеративната вештачка интелигенција во реалниот свет

admin

ЕУ со нов план за економски раст на Западен Балкан

admin