11.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНАСВЕТ

Русија го губи енергетскиот пазар, Германија потпишува 20 годишен договор за снабдување со течен гас од САД

Германија купува повеќе природен гас од САД откако го избегна снабдувањето со руски гас поради санкциите воведени по агресијата врз Украина во февруари 2022 година.

Спотед Фајненшл тајмс, Германија потпиша уште еден долгорочен договор за увоз на повеќе течен природен гас од САД, додека Берлин се обидува да ја замени руската енергија во својата економија поради војната на Москва во Украина.

СЕФЕ, или Енергетска безбедност за Европа – компанијата родена како резултат на ефективната национализација од Берлин на германските операции на руски Гаспром – ќе купува 2,25 милиони тони супер-ладен гас годишно од Venture Global LNG, американски развивач на извоз од терминалите долж Заливот Мексико. 20-годишната должина на договорот за снабдување е показател дека Германија – која почна да увезува ЛНГ пред само седум месеци – очекува потрошувачката на гас да остане во нејзината економија и покрај целта да ги намали нето емисиите за 95 проценти од јаглеродот до 2045 година, пренесува Инбокс7.

СЕФЕ е во целосна сопственост на германската држава. Егберт Леге, главен извршен директор на СЕФЕ, рече дека договорот претставува „уште еден важен чекор во нашата мисија да обезбедиме енергија за европските клиенти“ и ќе „придонесе за понатамошна диверзификација и одржливост“ на снабдувањето на континентот.

Главниот извршен директор на Venture Global, Мајк Сабел, го поздрави „стратешкото партнерство“ со Германија, велејќи дека неговата компанија е „почестена да го поддржува клучниот сојузник на САД“.

Компаниите не ја открија цената по која гасот – што е еквивалентно на околу 5 проценти од побарувачката на Германија – ќе се продава. Договорот е втор 20-годишен договор на Германија со Venture Global, по договорот од 2 милиони t/годишно потпишан од EnBW, кој е во мнозинска сопственост на југозападната покраина Баден-Виртемберг.

Договорите ќе го направат Venture Global Германија најголемиот снабдувач на LNG во Германија. Германската RWE минатата година се согласи на договор за набавка на ЛНГ од Катар за 15 години – значително пократок отколку што бараше државата од Персискиот Залив, откако потпиша договори со кинески компании во последните месеци до 27 години.

Норвешкиот Equinor оваа недела, исто така, потпиша 15-годишен договор со американскиот извозник Cheniere Energy.

Извозот на американскиот ЛНГ во Европа се зголеми минатата година, бидејќи енергетската криза се продлабочи и цените на гасот пораснаа, при што испораките од повеќе од 40 милиони тони го олеснија недостигот на снабдување. Дополнителните текови и помогнаа на Европа да изгради големи резерви на гас додека се подготвува да влезе во зимата 2023 година. Германија, која помина децении градејќи индустриски сектор зависен од некогаш евтиниот руски гас, беше особено изложена на загуби во снабдувањето.

Related posts

Бајден поддржа обука на украински пилоти за борбените авиони Ф-16

admin

ДУИ со нова понуда до ВМРО-ДПМНЕ: Гласајте ги уставните измени и одберете датум за избори

admin

Украина ја нападна Русија, погодени згради во Москва

admin

Радев ги почна консултациите за мандатар за нова влада во Бугарија

ninja

Познавачи коментираат: Претседател избран во Собрание би имал помалку ингеренции

admin

Згреши ли Фрчкоски со воздржаниот глас во ОН?

admin