31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСПОРТ

Сака ја “потопи” С.Македонија

Северна Македонија претрпе длабок пораз од Англија на фудбалскиот меч одигран ноќеска во Олд Трафорд. Нашата репрезентација прими 7 гола а не даде ниеден, со што ги минимизира шансите за пласман во Еуро2024.

Весникот Градијан пишува дека Северна Македонија е пристојна репрезентација која никогаш не загубила со ни приближно толку многу.

Англија сега има 12 бода од четири натпревари во својата евро-група. Тие имаат постигнато 15 гола и примено еден. Всушност, тие постигнаа 11 голови за пет дена. Ова не се само бројки: тие се почит на издржливоста и стилот и квалитетот на ѕвездите на восхитувачкиот тим. И издржливоста на извонреден менаџер кој изгледаше како да му е доста пред само шест месеци.

Постои толку добар фактор околу овој тим на Англија и тоа се сумира со радосната брилијантност на Букајо Сака, пишува Телеграф.

21-годишниот – да, тој сè уште има само 21 година – постигна два прилично прекрасни гола на својот пат до својот прв хет-трик за сениори додека Англија империјално ја отфрли Северна Македонија за сите сигурни квалификации за Евро 2024.

Дали некогаш играч на Англија постигнал два толку брилијантни удари како Сака во еден натпревар? Тешко е да се потсетиме и таква е прекрасната прераст на Сака што едноставно никој не беше изненаден.

Откако Сака го даде својот трет гол, ја подигна топката од мечот, со која повторно ќе се запознае при последниот судиски свиреж, и нежно ја бакна.

Тој беше најмладиот стрелец на хет-трик во Англија.

Хари Кејн го започна сето тоа, со својот 57-ми гол во Англија, за подоцна да го собере 58-миот гол, а имаше дури и бурно славје за Џек Грилиш додека тој влезе.

Овде Англија даде сосема поинаква слика. Настап и резултат кој ќе одекне низ Европа. Да, тоа беше само Северна Македонија (без удари, без корнер), но тие обично се организирани и имаат неколку играчи во најдобрите европски лиги.

Судијата одлучи да нема дополнително време, што е најдоброто нешто што и се случило на Северна Македонија околу еден час. Прекрасна победа за Англија: тие се забавуваа толку многу, што во основа беше тренинг,  пишува Телеграф.

Related posts

Касами и Гаши кројат опозициски фронт, сакаат да ја урнат владата

admin

ДАЛИ „СТРАНСКО ТЕЛО“ ЌЕ ГО ОПРАВИ МАКЕДОНСКОТО СУДСТВО?

ninja

Маричиќ-Бурк: Ирска може да ни служи како пример за брзо членство во ЕУ

admin

Со поддршка на ЕБОР, ЕУ и WBIF во Осломеј се гради голема соларна централа

admin

ЕУ И САД – НАЈПОСАКУВАНИ ПАРТНЕРИ ЗА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

ninja

Неочекуван потег: Мишел ќе се кандидира за европратеник

admin