8.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Се приближува крајот на скринингот, сеуште не се наѕира договор за уставните измени

Европската комисија го одржа вчера последниот билатерален состанок на скрининг-процесот со Албанија и Северна Македонија за овој Кластер 3 од правото на ЕУ. Експерти од Европската комисија, Албанија и Северна Македонија разменуваа за нивоата на подготвеност на земјите и разговараа за плановите на властите за понатамошно усогласување со правото на ЕУ, јавува Инбокс7.

Кластерот 3 за конкурентност и инклузивен раст опфаќа дигитална трансформација и медиуми, наука и истражување, претпријатија и индустриска политика. Ги опфаќа и социјалната политика и вработувањето, образованието и културата, како и царинската унија, економската и монетарната политика и оданочувањето.

Одржани се осум билатерални скрининг состаноци меѓу претставници на Европската комисија и претставници на Албанија и Северна Македонија, на кои се испитува состојбата на двете земји. Следниот чекор во скринингот на кластерот 3 ќе биде извештајот на Европската комисија до Советот за степенот на подготвеност на Албанија и Северна Македонија за пристап.

До крајот на ноември треба да заврши целиот процес на скрининг, а дотогаш С.Македонија ќе треба да го измени Уставот за да ги вметне етничките Бугари во Преамбулата. Сепак, по првата средба освен што нема договор, СДСМ  и ВМРО-ДПМНЕ уште повеќе ги влошија односите и довербата.

Уставните измени се обврска превземена од Францускиот предлог, кој лани беше усвоен од парламентите на С.Македонија и Бугарија. Истиот документ е анекс на Договорот за добрососедство меѓу двете земји, потпишан во 2017.

Related posts

ДАНЕЛА АРСОВСКА И ВМРО-ДПМНЕ ПРЕД РАЗДЕЛБА

ninja

Милошоски: Резолуцијата на Бундестагот е добра, е резултат на реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ

admin

МИЦКОСКИ: ЕВРОПСКИТЕ ВРЕДНОСТИ СЕ НЕСПОРНИ ЗА ВМРО-ДПМНЕ

ninja

„Отворен Балкан“ ќе поттикне економски раст, рече Ескобар по средбата со македонска владина делегација во Вашингтон

ninja

ИСЛАМ АБАЗИ ЌЕ ЈА НАСЛЕДИ ВИЛМА РУСКОВСКА ВО ОБВИНИТЕЛСТВОТО

ninja

Ниту стратегиите, ниту политиките не помагаат: Најмногу пари и понатаму одат во најразвиените региони

admin