30.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

СТАТИСТИКА: Многу мал број на обвинети докажуваат дека се невини

Многу мал е бројот на обвинети кои успеале да докажат дека се невини во судска постапка, а најмногу кривични дела во РС Македонија се сторени против имотот, покажуваат најновите бројки на Државниот завод за статистика, пренесува Инбокс7.

Според податоците, бројот на пријавените полнолетни лица – познати сторители, во 2022 година, во споредба со 2021 година, е зголемен за 1.6 %. Во наведениот период, бројот на осудените полнолетни лица е зголемен за 1.8 %, а бројот на обвинетите лица е намален за 0.4 %. Бројот на пријавените деца во судир со законот – сторители на кривични дела е намален за 19.7 %, а бројот на осудени деца во судир со законот – сторители на кривични дела е намален за 31.4 %.

Мажите се далеку побројни во сите видови на кривични дела, во споредба со жените.

Related posts

Андреас Шиамишис: Трасиран патот за повторно отворање на нафтоводот Солун-Северна Македонија

admin

МИЦКОВСКИ ДО ВЛАСТА: Јавно ја анатемирате Руската федерација, а номинирате вљубеник во ликот на Путин за уставните измени

admin

Запален автомобилот на Артан Груби

admin

САД го предупреди Иран: Војната Израел-Хамас да не прерасне во регионален конфликт

admin

ЕУ: СТОТИЦИ ИЛЈАДИ ПРЕРАНО ПОЧИНАТИ ПОРАДИ ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ

ninja

Има ли „кочница“ за банкарските провизии при плаќање сметки?

admin