4.8 C
Скопје
18 април, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНАРЕГИОНСВЕТ

Столтенберг го убедува Ердоган да не го попречува членството на Шведска во НАТО

Шефот на НАТО Јенс Столтенберг во неделата ја повика Анкара да се откаже од своето противење на обидот на Шведска да се приклучи на одбранбената алијанса предводена од САД, пренесува Инбокс7.

„Членството ќе ја направи Шведска безбедна, но и ќе ги направи НАТО и Турција посилни“, рече Столтенберг во Истанбул. „Со нетрпение очекувам да го финализирам пристапот на Шведска што е можно поскоро.

Столтенберг ја посети Турција за време на викендот за да присуствува на раскошната церемонија на инаугурација на претседателот Реџеп Тајип Ердоган во саботата, бидејќи лидерот од две децении (или како премиер или подоцна како претседател) формално го започнува својот трет претседателски мандат.

Тој, исто така, разговараше со новиот министер за надворешни работи на Турција, Хакан Фидан, кој го замени долгогодишниот врвен дипломат Мевлут Чавушоглу во реконструираниот кабинет на Ердоган.

Турција тврди дека се спротивставува на членството на Шведска, бидејќи претходно се спротивставуваше на финското, бидејќи во земјите има луѓе кои ги смета за терористи. Овие лица се често курдски активисти со наводни врски со сепаратистичката Курдистанска работничка партија (ПКК),  на црната листа на Турција и многу нејзини западни сојузници.

„Шведска презеде значителни конкретни чекори за да одговори на загриженоста на Турција“, рече Столтенберг, осврнувајќи се на неодамнешното воведување построги закони во врска со поддршката на терористичките организации во Шведска и зголемената антитерористичка соработка на Стокхолм со Анкара.

Ердоган јасно стави до знаење за време на жестоката кампања дека веројатно нема да донесе одлука за Шведска пред да обезбеди реизбор, што го направи на тесниот втор круг гласање пред една недела.

Финска и Шведска избраа да оставатзад себе  пат од децении на воено неврзување, кое траеше во текот на Студената војна, како одговор на руската инвазија на Украина.

Related posts

Предлозите за уставни измени без обединет фронт на власта и опозицијата

ninja

НАТО СО ОДГОВОР КОН РУСИЈА: ЌЕ ПЛАТИТЕ ВИСОКА ПОЛИТИЧКА И ЕКОНОМСКА ЦЕНА

admin

Расправија, турканица, пукање – Обвинителството со истрага за убиството во казиното во Капиштец

ninja

Едни „работеле“, други замижувале

admin

Јан Коп: ВМРО-ДПМНЕ ризикува да го одложи членството за 3-4 години, нема да имате подобар договор со Бугарија

admin

Советот на Јавни Обвинители тежи 2,4 милиони евра: Колева најбогата, Исаку надвор од „радарот“ на ДКСК

admin