18.8 C
Скопје
24 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Украина ја започна контраофанзивата, но има еден проблем

Во тек долгоочекуваната контраофанзива на Украина против руските напаѓачки сили. Земјата е преполна со нова и моќна опрема од западните сојузници – од проектили со долг дострел до напредни тенкови до борбени возила на пешадија, пренесува Инбокс7.

Но, еден експерт предупреди дека шансите за успех на Украина може да бидат намалени поради претстојната празнина во војската на Украина, која помошта од Западот досега не направи малку за да ја пополни: нејзините воздушни сили.

Мајкл Кларк, визитинг професор на угледната Катедра за воени студии на Кралскиот колеџ во Лондон, ја даде оценката како дел од поширокиот поглед на контраофанзивата, објавена од лондонскиот Тајмс.

Тој рече дека клучниот предизвик со кој ќе се соочи Украина во обидот да ја пробие густата одбрана на Русија на југот на земјата е да ја извади нејзината артилерија.

Доминацијата на Русија во артилерија беше една од дефинирачките карактеристики на конфликтот досега, а Украина нема толку многу начини да се спротивстави на нивната супериорност во бројот на артилериски парчиња и нивните резерви на муниција, што и овозможува на Русија да испука многу повеќе гранати отколку Украина.

Пер Кларк: „Исто така, ќе видиме дали нивните ракети се доволни за да го исфрлат покривниот руски артилериски оган. Бидејќи тука ќе го почувствуваат недостатокот на авиони за да ги нападнат, блиската воздушна поддршка што Ф-16 би ја направиле многу добро.”

Поддршката од воздух е речиси онака како што звучи – авиони тесно соработуваат со копнените единици, обично за да ги исчистат пречките или да ги оштетат клучните позиции или оружје за да можат пешаците и оклопот да напредуваат.

Related posts

ВМРО-ДПМНЕ вели дека владата нема двотретинско мнозинство: ДУИ и СДС “барајќи рогови ќе ја изгубат и главата”

admin

ДУИ ја исклучи “Огнената група”

admin

Се тресе владата на Курти, министерот за одбрана поднесе оставка

admin

Османи: Ризикуваме изолација како таа од 2006 до 2017 година

admin

АКАДЕМИК БЕЏЕТИ ИЗБРАН ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ИНТЕРУНИВЕРЗИТЕТСКАТА КОНФЕРЕНЦИЈА

ninja

СИТЕ ОЧИ ВПЕРЕНИ ВО ОХРИД – УМЕРЕН ОПТИМИЗАМ ЗА ДОГОВОР ВУЧИЌ – КУРТИ

ninja