9.8 C
Скопје
29 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Франција не сака канцеларија на НАТО во Јапонија

Франција е неентузијастичка за предлогот НАТО да отвори канцеларија за врски во Јапонија, изјави официјален претставник, неколку дена откако францускиот претседател Емануел Макрон рече дека потегот би бил „голема грешка“, пренесува Инбокс7.

Имаше предлози, на кои неодамна алудираше генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, дека организацијата ќе отвори канцеларија во Токио – нејзина прва во Азија – како одговор на растечкиот предизвик што го поставуваат Кина и Русија.

Растечката воена соработка меѓу Пекинг и Москва во Азија-Пацификот беше подвлечена во вторникот кога руската и кинеската војска спроведоа заеднички патроли над Јапонското Море и Источното Кинеско Море, што ги натера Јужна Кореја и Јапонија да се борат со борбени авиони како одговор.

Патролите, кои започнаа во 2019 година – пред тековната војна во Украина, а Пекинг и Москва го прогласија своето партнерство без граници – се резултат на долгогодишно проширување на билатералните врски изградени делумно на взаемното чувство на закана од САД и другите воени сојузи.

Related posts

„Кафе“ за Орбан, зелено светло за Киев, разочарување за РСМ

admin

УЧЕБНИЦИ И НАТАМУ НЕМА, ЌЕ ИМА САМО НОВ ЗАКОН

ninja

БЕКТЕШИ НЕ ОЧЕКУВА ПОСКАПУВАЊЕ НА СТРУЈАТА ЗА ГРАЃАНИТЕ ВО ПРВ И ВТОР БЛОК

ninja

РСЕ: „Феникс“ – истрага која го врати од заборав „Скопје 2014“

admin

“Ако политички се дестабилизира ќе се одрази…”: Османи ги коментира изборите во Турција

admin

Колку С.Македонија плаќа за НАТО?

admin