20.8 C
Скопје
15 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Франција не сака канцеларија на НАТО во Јапонија

Франција е неентузијастичка за предлогот НАТО да отвори канцеларија за врски во Јапонија, изјави официјален претставник, неколку дена откако францускиот претседател Емануел Макрон рече дека потегот би бил „голема грешка“, пренесува Инбокс7.

Имаше предлози, на кои неодамна алудираше генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, дека организацијата ќе отвори канцеларија во Токио – нејзина прва во Азија – како одговор на растечкиот предизвик што го поставуваат Кина и Русија.

Растечката воена соработка меѓу Пекинг и Москва во Азија-Пацификот беше подвлечена во вторникот кога руската и кинеската војска спроведоа заеднички патроли над Јапонското Море и Источното Кинеско Море, што ги натера Јужна Кореја и Јапонија да се борат со борбени авиони како одговор.

Патролите, кои започнаа во 2019 година – пред тековната војна во Украина, а Пекинг и Москва го прогласија своето партнерство без граници – се резултат на долгогодишно проширување на билатералните врски изградени делумно на взаемното чувство на закана од САД и другите воени сојузи.

Related posts

ЕСП ѝ фрла ракавица на ДУИ

admin

Избори 2024 низ призмата на бројките – кој колку доби а кој колку загуби

admin

САД ГИ ПОВИКАА БУГАРИЈА И СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ДА ЈА ДЕЕСКАЛИРААТ РЕТОРИКАТА И ДА ГИ РЕШАТ БИЛАТЕРАЛНИТЕ СПОРОВИ

ninja

БУБЕВСКИ: ЗАСТАРУВАЊЕТО НА ДЕЛОТО ЗА ДАРАВЕЛСКИ Е ГОТОВА РАБОТА, ОСТАНУВА САМО КОНФИСКАЦИЈАТА

ninja

Бајден: Путин е одговорен за смртта на Алексеј Навални

admin

ЗАГИНАТИ И ПОВРЕДЕНИ ВО ПУКОТНИЦА ВО ПАРИЗ

ninja