2 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНА

Цвета градежниот бизнис (статистики)

Во 2022 година деловните субјекти кои се занимаваат со градежна дејност потрошиле градежни материјали и енергија во вредност од 11.122.983 илјади денари, што е за 5.9 % повеќе во однос на претходната година, пренесува Инбокс7.
Според податоците на Државниот завод за статистика, во вкупната вредност на потрошените градежни материјали и енергија најголемо учество има групата Материјали за врзување со 37.6 %, потоа следат групите Материјали за армирање и прицврстување со 12.9 %, Потрошено гориво со 12.0 %, итн.

Related posts

Полицијата ја презема контролата врз рускиот аеродром во Дагестан по антиизраелските протести

admin

ВИДЕО Маричиќ: Важно е да се продолжи со отворен и искрен дијалогот, нема веќе причина за неуспех на уставните измени

admin

Ахмети по средбата со Ескобар: ДУИ е подготвена да го води процесот

admin

Пет олигарси креирале хибриден центар против ДУИ?

admin

ДКСК со иницијатива да се укине “балснсерот”

admin

Зијадин Села: Изет Меџити го киднапираше Кастриот Реџепи, а сега го направи дел од неговата партија

admin