24.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

“Шпиономанија” во Русија, се интензивира потрагата по внатрешни непријатели

Како што руската војна во Украина прерасна во егзистенцијален конфликт за Кремљ во изминатите 15 месеци, неговата потрага по внатрешни непријатели се интензивираше, со нагло зголемување на случаите на предавство кои експертите ги изедначија со „шпиноманија“, пишува Гардијан, пренесува Инбокс7.

Додека многу од случаите на предавство се фокусираат на оние кои наводно се бореле за Украина или ѝ помагаат на Украина, други навлегле во навидум лојални државни институции, како што се научно-истражувачките центри кои помогнаа во истражувањето на оружјето што Русија го користи за да ја нападне Украина.

Минатата недела, првиот од тројцата научници за хиперсонични ракети кои беа уапсени под сомнение за предавство, беше на судење во случај кога доказите и обвинувањата остануваат тајни. Сите беа од еден институт во Новосибирск, Институтот за теоретска и применета механика Христијанович (ИТАМ).

Анатолиј Маслов, 76-годишен професор по аеродинамика на институтот, се смета дека е осомничен за предавање тајни на Кина, веројатно како резултат на неговото учество во меѓународните консултации.

Related posts

Администрацијата ќе се штити од сајбер напади за 45 милиони евра

admin

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ во јавноста шири хистерија, а во амбасадата на САД “преди како маче”

admin

БЛИНКЕН РАЗГОВАРАЛ СО БОСАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ КОЛКУ ВЛЕЗОТ ВО ЕУ Е ВАЖЕН ЗА БЕЗБЕДНОСТА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН

ninja

Кренар Лога: Уставниот суд ја отвори Пандорината кутија

admin

Германски медиуми: За каква иднина се спрема Србија?

admin

Во Струга претепан етнички Бугарин, партии во Софија бараат активирање на ветото за РСМ

admin