36.8 C
Скопје
19 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Белата Куќа одби помилување на синот на Бајден

Белата куќа брзо ја отфрли идејата за помилување на Хантер Бајден, синот на претседателот, откако неговиот договор за признавање вина со федералните обвинители пропадна на суд, јавуваат американските медиуми.

Прес-секретарот на Белата куќа, Карин Жан-Пјер беше прашана за време на брифингот во четвртокот дали постои „каква можност“ претседателот Џо Бајден да заврши со помилување на својот помлад син.

Таа веднаш одговори: „Не“.

Размената дојде еден ден откако федералниот судија во Делавер го одложи договорот постигнат од Хантер Бајден и Министерството за правда за даноци и обвиненија за оружје.

Синот на претседателот, во пресврт, потоа се изјасни за невин за даночните пријави.

Хантер Бајден се согласи да се изјасни за виновен за неплаќање даноци на приходите што ги добил во 2017 и 2018 година. Во замена, обвинителите би препорачале условна казна, наместо затворска казна. Хантер Бајден, исто така, би склучил договор за пренасочување пред судење за да избегне кривично гонење за одделно обвинение за оружје.

Окружниот судија на САД, Марјелен Нореика изрази загриженост за страните што го поврзуваат договорот за даночно признание со договорот за обвинение за оружје, како и одредбата што се однесува на можниот имунитет на Хантер Бајден.

Нореика, која рече дека чувствува дека од неа се бара да го „запечати“ договорот и покрај тие дилеми, им даде на двете страни 30 дена да работат на решавање на проблемите.

Жан-Пјер накратко се осврна на одложениот договор оваа недела, велејќи им на новинарите во средата дека Хантер Бајден „е приватен граѓанин и тоа беше лична работа за него“.

„Како што рековме, претседателот, првата дама — тие го сакаат својот син и го поддржуваат додека тој продолжува да го обновува својот живот. Овој случај беше постапен независно, како што сите вие ​​знаете, од Министерството за правда под раководство на обвинител назначен од поранешниот претседател, претседателот [Доналд] Трамп“, рече Жан-Пјер.

Претседателот Бајден, како татко, долго време го бранеше својот син и покрај контроверзите на Хантер Бајден.

Откако беше постигнат договорот за вина, претседателот рече дека е „горд“ на својот син. Но, тој досега одби да одговори на какви било прашања по она што се случи во судот оваа недела.

Запрашана во четвртокот дали претседателот Бајден разговарал со својот син, Жан-Пјер рече дека нема да споделува никакви приватни разговори што претседателот ги има со неговото семејство.

Елизабет Шулце од ABC News го притискаше Жан-Пјер доколку претседателот беше загрижен дека правните предизвици на неговиот син ќе го одвлечат вниманието од Белата куќа.

„Едноставно нема да зборувам за политиката на ова“, одговори Жан-Пјер. „Она што можам да го кажам е дека, а и претходно го кажав тоа, ова е лична работа.”

Related posts

Беким Незири: ДУИ да ги ограничи функциите на две мандати

admin

Брегу: Регионалните институции можат да играат клучна улога кога глобалните се во криза

admin

Молк од Финансиска полиција за предистрагата за Државна лотарија

admin

Дали партиските превирања ќе ја погодат Владата?

ninja

СТОЛТЕНБЕРГ: Ова е најопасниот момент во европската безбедност за една генерација

admin

Британскиот амбасадор порача: Негувајте го вашиот јазик и вашата култура/ВИДЕО

ninja