20.8 C
Скопје
25 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Гаши: Владата на Курти ќе биде соборена на есен

Шефот на пратеничката група на Демократската лига на Косово, Арбен Гаши денеска најави акции за соборување на владата на Курти наесен, пренесува Инбокс7.

„Оваа седница и оваа влада се карактеризира со неспособност, но и со државно заробеништво, уставни прекршувања. Го карактеризираат и нафтените скандали или скандалот „Здраво“. Исто така со масовна корупција и пред се како владеење на уставни прекршувања. Додавајќи на ова други елементи, како што се владата на меѓународни санкции и владата на меѓународна екскомуникација. Косово не може да се соочи со таква влада и не треба да се соочи со таква влада. Неможноста да се менаџира Собранието, неспособноста да се раководи со владата, криминалот, корупцијата, уставните прекршувања се големи штети што му се прават на Косово, така што очекуваме дека наесен ќе имаме сосема нова ситуација, како што не треба оваа влада продолжи“, изјави тој за медиумите.

Сепак, Гаши рече дека ќе видат дали наесен ќе има пратеници од Самоопределување кои ќе гласаат за недоверба.

Тој ја критикуваше владата дека намерно ја пропуштила денешната седница за да ја спречи опозицијата да расправа за „скандалите на владата на Курти“.

 

Related posts

Отворањето на Уставот се наметнува како клучно политичко прашање за 2023

ninja

ПРВА ПРЕСУДА ВО ХАГ ЗА ЕДЕН ОД КОМАНДАНТИТЕ НА ОВК

ninja

Османи тужен, но не се појави на рочиштето

admin

ЕВРОПСКИОТ ФРОНТ СЕ СОПНУВА НА РАКОВОДНИ МЕСТА

ninja

КУРТИ: ЗГОЛЕМЕНИ СЕ ЗАКАНИТЕ НА СРБИЈА ЗА ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА НА КОСОВО

ninja

КИНЕСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ГИ ПРЕДУПРЕДИ КИНА И САД ДА ГИ СМИРАТ ТЕНЗИИТЕ

ninja