21.8 C
Скопје
15 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Зеленски разочаран од НАТО, се среќава со Бајден

Претседателот Џо Бајден влегува во вториот ден од Самитот на НАТО во Вилнус, Литванија, е соочен со прашања за патот на Украина да стане членка на алијансата, со загриженоста на неговиот украински колега на целосен приказ и пукнатините меѓу лидерите на НАТО за трнливото прашање, пренесува Инбокс7.

Украина беше доминантна точка на агендата на самитот, бидејќи американскиот претседател сака да ја задржи групата обединета зад претседателот Володимир Зеленски во лицето на руската инвазија. Додека последното коминике од самитот навистина отстранува една бариера за влез, украинскиот претседател најверојатно ќе остане да бара повеќе знаци за гаранции од сојузничките нации.

Додека американските официјални лица категорично рекоа дека Украина нема да се приклучи на НАТО како членка што ќе излезе од овој состанок, има неколку конкретни чекори или временски рокови што групата ги понуди како значајно покажување на поддршка за нацијата разурната од војна.

Зеленски пристигна во Литванија во вторник и ќе учествува на самитот и ќе се сретне еден на еден со Бајден.

Украинскиот претседател рече дека „примил сигнали дека „одредени формулации се дискутираат без Украина“, нагласувајќи дека „формулирањето е за поканата да стане членка на НАТО, а не за членството на Украина“.

„Тоа е без преседан и апсурдно кога временската рамка не е поставена ниту за поканата, ниту за членството на Украина. Додека во исто време се додава нејасна формулација за „условите“ дури и за поканата на Украина. Се чини дека нема подготвеност ниту да се покани Украина во НАТО ниту да ја направиме членка на Алијансата“, рече Зеленски во изјавата објавена преку Твитер, додавајќи: „Неизвесноста е слабост. И јас отворено ќе разговарам за ова на самитот“.

Конечното коминике, објавено во вторникот, најверојатно нема да му ги даде на Зеленски одговорите што тој ги бара.

Related posts

КОИ СЕ НАЈПРОФИТАБИЛНИ ДЕЈНОСТИ ВО С.МАКЕДОНИЈА? НАД 90% ОД ВРАБОТЕНИТЕ СЕ ВО МАЛИ ПРЕТПРИЈАТИЈА

admin

Тачи: Кога Европскиот фронт ќе ја напушти масата за дијалог, Северна Македонија ќе се дестабилизира

admin

Анализа: Какви ефекти ќе донесе наредбата на Бајден за вештачката интелигенција?

admin

КРАЈНИОТ РОК ЗА ВИЗНА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈА ЗА КОСОВО ПОМЕСТЕН ЗА 1 ДЕКЕМВРИ 2023

ninja

ЕКСКЛУЗИВНО: ЕУ со пакет на санкции против Косово

admin

Обвинителство поднесе обвинение за Феникс, за спомениците од Скопје 2014

admin