13.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Кога Лукашенко го повика Пригожин, германските шпиони ги прислушувале

Новата истрага сугерира дека германската разузнавачка служба знаела за востанието на Вагнер пред да се случи, пишуваат германски медиуми, пренесува Инбокс7.

Германската разузнавачка служба слушала додека Евгениј Пригожин преговарал со белорускиот лидер Александар Лукашенко, во име на рускиот претседател Владимир Путин, за да го запре маршот на Вагнер групата кон Москва.

Заедничката истрага на германските јавни радиодифузни куќи НДР и ВДР тврди дека разузнавачката служба на земјата (БНД) знаела повеќе за разговорите на Вагнер отколку што беше првично објавено, вклучително и посредничката улога на Лукашенко, кој преговараше за крај на обидот за востание.

Германскиот канцелар Олаф Шолц рече дека БНД „не знаела однапред“ за востанието во минатонеделно ТВ интервју. Новото известување ја доведува во прашање изјавата на Шолц.

Според извештаите на медиумите, БНД добила разузнавачки информации за можен бунт во Русија, предводен од шефот на Вагнер, една недела пред тоа да се случи, но тие не ја известиле канцеларијата на канцеларот бидејќи не можеле да ја потврдат информацијата.

Related posts

БЛИНКЕН ВО ГРЦИЈА ВЕРОЈАТНО ЌЕ РАЗГОВАРА И ЗА ВЛЕЗОТ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, РЕЧЕ ДОНФРИД

ninja

ПРЕСУДА ЗА ОКТА: РСМ ТРЕБА ДА ПЛАТИ МИЛИОНСКА ОТШТЕТА

ninja

БЛИНКЕН РАЗГОВАРАЛ СО БОСАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ КОЛКУ ВЛЕЗОТ ВО ЕУ Е ВАЖЕН ЗА БЕЗБЕДНОСТА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН

ninja

САД ја обвинија Русија дека користи „брутални методи“ во Украина

ninja

Во Арачиново приведен криумчар на мигранти

admin

НАТО ПРЕСРЕТНАЛ НАЈМАЛКУ ТРИ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАДИ КОН МАКЕДОНИЈА

ninja