11.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Опозицијата се здружува против ДУИ, аналитичарите со различни очекувања

Во понеделникот по пладне, во просториите на Собранието, Билал Касами од Движењето Беса, Африм Гаши од Алтернатива, како и Изет Меџити од Новото движење, одржаа заедничка средба со цел соработка и создавање заеднички политички фронт.

Претседателот на Движењето БЕСА Билал Касами најави дека многу брзо ќе бидат објавени следните чекори за соработка. Додека Африм Гаши од Алтернатива додаде дека опозицискиот блок на следните избори ќе се појави со заедничка предизборна понуда и програма. Изет Меџити од Новото движење ја потврди силната заложба за обединување на опозицискиот трон. По конструктивни дискусии, тројцата политички лидери најавија создавање на обединет „опозициски блок“. Коментаторите на политичките прашања се поделени околу создавањето на опозицискиот фронт.

Политикологот Џенур Исени оценува дека оваа коалиција може да претставува сериозна закана за Демократската унија за интеграција (ДУИ) и вели дека опозицијата не треба да ја пропушти можноста да се натпреварува со нив. Додека новинарот и политички коментатор

Исени смета дека оваа опозициска соработка претставува реална опасност за Демократската унија за интеграција (БДИ). Исени во изјава за КДП.МК нагласува дека е важно опозицијата да не ја пропушти оваа можност да се натпреварува со ДУИ, која, како што вели, веќе е во тешка позиција со САД.

„Мислам дека ДУИ на Али Ахмети првпат се чувствува загрозена од оваа соработка, со оглед на силната структура на Меџити во Чаир, но и на Алтернатива во оваа општина. Да не зборуваме ни за влијанието на Движењето БЕСА во шестата ИЕ. Опозицијата не треба да ја испушти оваа можност вистински да се натпреварува со ДУИ, која е во незавидна позиција дури и со САД, поточно црната листа каде висок функционер на оваа партија како Рамиз Мерко беше прогласен за нон грата“, нагласува Исени.

Од друга страна, новинарот и коментатор на политички прашања, Дестан Јонузи, вели дека „т.н. „опозициски блок“ не цели кон некоја голема програмска цел“, туку како што вели „само настојува да ги спаси политичките кариери на некои поединци и групи“. Јонузи вели дека освен аргументите дека сакаат да ја испратат ДУИ во опозицијата, ништо конкретно не слушнавме од оваа опозициска форма.

„Покрај аргументот дека сакаат да ја испратат ДУИ во опозиција, од оваа група не слушнавме ништо конкретно, која е нивната алтернатива на ДУИ која упорно сакаат да ја урнат. ДУИ е силно посветена на уставните измени, а со тоа и на почеток на преговорите со ЕУ. Која е алтернативата што ја нуди опозицискиот блок? ДУИ се обврза на ветинг, која е алтернативата на опозицискиот блок? Велат дека ДУИ не владее добро, но не ни кажуваат како ќе го направат тоа подобро? Ако влезете во политичка битка да направите повеќе од некого, во овој случај ДУИ треба да покажете какви се политиките и проектите. Во конкретниот случај нема ништо конкретно. Така што оттука сум скептичен дека оваа политичка групација може да има некаков успех“, нагласува Јонузи.

Меѓу другото, тој додава дека кај овој опозициски фронт само што почнало да се појавува незадоволство.

„Блерим Беџети, Невзат Бејта, Муса Џафери, Аријанит Хоџа, Валон Бела… Истата ситуација ја чека и Алтернатива. Заменикот Скендер Реџепи јавно ги искажа своите несогласувања, а одредени ограноци го отфрлаат и „блокот“ на Африм Гаши со Билал Касами и Изет Меџит. Со сета оваа политичка поларизација, резултатот ќе биде депресивен за „бунтовниците“ кои не го слушаа нивниот „татко“. Дури и некои од нив добро ја знаат поговорката дека „син не излегува пред татко“, вели Јонузи.

Ова е трет последователен обид за обединување на албанската опозиција во пресрет на парламентарните избори, кои имаат иста цел – да ја испратат ДУИ во опозиција. Првата беше во 2011 година, кога ДПА и НДП се обидоа да се здружат за да победат на изборите. Вториот обид се случи во 2016 година, кога Зиадин Села од ДР-ДПА, Весел Мемеди од НДП и Гезим Острени од УНИТЕТИ се здружија за да победат на парламентарните избори. Дали оваа ново организирање на опозицијата ќе ги даде очекуваните резултати, ќе покажат следните парламентарни избори, закажани да се одржат во септември 2024 година.

Related posts

Ахмети му враќа на Меџити: ДУИ беше, е и ќе остане авангарда на националното прашање

admin

Инфлацијата посилна од предизборното покачување на платите и пензиите

admin

„Шпигел“ за Вучиќ: „Кукларот од Белград“

admin

ИВАНОВСКА – ВО МАКЕДОНИЈА ЦАРУВААТ ДИВОГРАДБИ

ninja

Џо Бајден ќе го посети Израел

admin

Нагел: Десничарскиот екстремизам – закана за економијата

admin