13.8 C
Скопје
21 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Средба Вучиќ-Милатовиќ, за Косово се согласиле дека “не се согласуваат”

Опуштената атмосфера со вечера и музика во вилата во Белград беше заменета со потемни одела и многу посериозни мимики и пораки на претседателите на Србија и Црна Гора, Александар Вучиќ и Јаков Милатовиќ, пишува српски Данас.

И двајцата се задоволни што црногорскиот претседател по долги години беше во официјална посета на Белград, и двајцата истакнаа дека овие земји се најважни една на друга во економска смисла и во историската и семејна поврзаност на двата народа.

Но, и двајцата признаваат дека има и отворени прашања, камчиња и некои поголеми камења кои бесчувствителни чевли.

Косово и Светозар Маровиќ, последниот претседател на државната заедница на Србија и Црна Гора, кој избегнува затворска казна во родната земја во Белград, се главните проблеми во односите меѓу двете балкански земји.

Претседателите навистина разговарале за двете теми, но се согласуваат дека не се согласуваат за нив и дека во иднина ќе работат на подобрување на соработката.

Клучните договори, објавени по средбата, се Белград и Подгорица конечно да именуваат амбасадори – ги имаа и претходно, но поради различни несогласувања моментално немаат таков вид дипломатски односи.

Исто така, наскоро ќе се одржи заедничка седница на двете влади – тоа не се случува со години, а ќе се работи и на воспоставување заеднички платен систем – кој не е само во нивни раце.

Related posts

АНГЕЛА АГЕЛЕР ЗА „ЦРНИТЕ ЛИСТИ“: САД знаат дека тие лица биле вмешани во коруптивни активности

admin

САД БАРААТ ОД КОСОВО ДА ЗАПОЧНЕ ПРЕГОВОРИ ЗА ФОРМИРАЊЕ ЗАЕДНИЦА НА ОПШТИНИ СО СРПСКО МНОЗИНСТВО

ninja

ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНОТО МНОЗИНСТВО – ДВЕ НАПРЕД ЕДНО НАЗАД

ninja

Зијадин Села: Изет Меџити го киднапираше Кастриот Реџепи, а сега го направи дел од неговата партија

admin

Спречена блокада на сите полетувања и слетувања на скопскиот и охридскиот аеродром

admin

Во Куманово ќе се потврдува поддршката за Таравари

admin