25.8 C
Скопје
21 мај, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНАСВЕТСЦЕНА

Човекот кој им помогна на Орбан и Нетанјаху да дојдат на власт

„Добро е да се има непријател“, вели Џорџ Бирнбаум, еден од кумовите на модерниот популизам. „Многу ретко ќе најдете некој што сите го сакаат“.

Пишува: Ник Торп

Како политички консултант 30 години, тој му помогна на Бенјамин Нетанјаху да дојде на власт со изненадувачката победа во Израел во 1996 година и на Унгарецот Виктор Орбан во 2010 година.

Тој има клиенти во многу земји, а денес лета меѓу Њујорк, Дубаи и Хараре.

Џорџ Бирнбаум ја изгради својата репутација како едно од „децата на Артур“ – под менменторство на покојниот деловен партнер Артур Финкелштајн, брилијантен математичар кој повторно ја измисли уметноста на политичка кампања во САД, помагајќи му на Ричард Никсон да дојде на власт во 1972 година, како и многу други републикански лидери.

„Треба…да се обидете да ги поларизирате изборите околу тоа прашање што најдобро се вклопува во вашата агенда, на пример дрога, криминал, раса во државата Њујорк…“, напиша Финкелштајн во меморандум од 1970 година. „Кога противникот ќе јја прифати ницијативата за поларизација, тогаш сте во неволја.”

Дуото постигна драматично вознемирување со првата изборна победа на Бенјамин Нетанјаху во Израел, која дојде само неколку месеци по убиството на претходникот на актуелниот премиер Шимон Перес, Јицак Рабин.

Гласачите беа наелектризирани со пароли како „Перес ќе го подели Ерусалим“ – во мировните преговори со Палестинците.

Дали беше вистина, прашувам.

„Без разлика дали тоа би било линија среде Ерусалим или не, мислам дека тоа не е точно“, признава тој денес. „Но, имаше одредени области на општината…за кои се дискутираше дека се дадени на палестинската управа како дел од мировниот договор“.

Во 2008 година, Бирнбаум почнаа да работи за Унгарецот Виктор Орбан, чија десничарска партија Фидес извојува убедлива победа во 2010 година.

Три години подоцна, со повеќе избори на хоризонтот, беше донесена одлуката: на Виктор Орбан му требаше нов непријател – човек кој на Унгарците може да им се каже да се плашат.

По обилните истражувања на мислењето, дуото го удри Џорџ Сорос, тогаш 85-годишниот американски милијардер и филантроп роден во Унгарија, како совршена мета. Оттогаш Виктор Орбан го оцрнуваше.

„Џорџ Сорос беше добра мета“, вели Џорџ Бирнбаум. „Бидејќи на доволно луѓе во Унгарија не им се допадна идејата овој милијардер зад завесата, речиси како… Волшебникот од Оз, кој ги контролира медиумите и политиката“.

Но, дали тој навистина ги контролира?

Во 2015 година, годината кога Џорџ Бирнбаум престана да работи за Виктор Орбан, унгарскиот премиер откри нов непријател: муслиманските мигранти.

И кога во септември истата година Џорџ Сорос предложи ЕУ да апсорбира голем број баратели на азил, унгарскиот лидер побрза да сигнализира „план на Сорос“.

Колку и да е неверојатно, еврејскиот филантроп беше обвинет за заговор за уништување на христијанска Европа со муслимански имигранти – идеја што веќе добива на сила на екстремно десничарските рабови на европската политика како „теорија на големата замена“.

Мигрантите станаа страшниот „друг“ во светогледот на многу Унгарци, заменувајќи ги Евреите или Циганите. А демонизацијата на Џорџ Сорос зрачеше од Унгарија, низ целиот свет.

„Не плашете се да ги нарекувате вашите непријатели со нивното име. Тие никогаш нема да покажат милост. Размислете за момент на Џорџ Сорос“, им рече Виктор Орбан на републиканците на Конференцијата за политичко дејствување на конзервативците (CPAC) во американската држава Тексас во 2022 година.

„Го познавам Џорџ Сорос многу добро. Тој е мојот противник. Тој не верува во ништо од работите што ги правиме“, им рече унгарскиот лидер на американските домаќини.

Сопругата на Џорџ Бирнбаум е Украинка, а парот често ја посетува Украина – како блиски пријатели на градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко.

Посочувам дека рускиот Владимир Путин – кој испрати војници во Украина минатата година – рече дека либерализмот е застарен. Рускиот лидер не губи можност да се спротивстави на декаденцијата на либералниот Запад, мултикултурализмот, имиграцијата и човековите права.

Зарем тоа не е Запад на кој Украина се обидува да му се придружи? Во што верува Џорџ Сорос?

Војната во Украина, вели Џорџ Бирнбаум, „не потсети зошто е важна слободата и зошто е важна демократијата“.

Ако го сретне Џорџ Сорос на улица, би го поканил на пијачка, вели тој. „Ние не се согласуваме за многу работи… Но, би сакал да дознаам каде се местата каде што ја гледаме истата иднина за западната демократија, за либералната демократија.”

„Имам проблем со екстремите од двете страни, без разлика дали тоа е прогресивниот либерализам на левицата или екстремно десничарскиот изолационистички конзерватизам што постои во десната страна.”

Што се однесува до Виктор Орбан, помина речиси една деценија, вели тој, откако последен пат разговарале. Тој му се восхитуваше кога првпат се сретнаа како „многу интелектуално паметна личност, некој кој има длабоко познавање на економијата и другите области на политиката… и тоа е ретко“.

Сега тој верува дека Виктор Орбан е предолго на власт.

Во јануари 2015 година, унгарскиот лидер сугерираше дека „секој мигрант е потенцијален терорист“. До јули 2022 година, тој им кажа на поддржувачите дека „ние сме подготвени да се мешаме еден со друг, но не сакаме да станеме народи од мешана раса“.

Џорџ Бирнбаум силно не се согласува со двете изјави.

Неговите критичари тврдат дека тој поттикнува поларизација во политиката – но кој е противотров за ова?

„Најдобриот вид на лидери се оние кои нè потсетуваат на заедничките цели, а не на нашите разлики. Не се работи за идеологија, туку за обезбедување дека надежите и соништата на луѓето се реализираат“, вели тој.

 

Извор: ББС

 

Related posts

Николај Крастев: Партијата на Палевски беше една од двете антибугарски формации

admin

Уапсен додека пешки се движел низ автопат во Турција: Кој е Лупчо Палевски?

admin

Ништо од декемврискиот самит на ЕУ: Пендаровски песимист

admin

Германија мора да реши многу проблеми – но како?

admin

Ескобар доаѓа во С.Македонија – дали американците ќе ги туркаат напред евроинтеграциите?!

admin

Мицкоски: Стојам позади кажаното за Груевски и ја затворив темата

admin