28.8 C
Скопје
15 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАРЕГИОН

Во Албанија откриена високо квалитетна нафта, ШЕЛ ги прави последните тестови

Во Албанија мултинационалната компанија „Шел“ ја затвори фазата на истражување во наоѓалиштето Шпираг, а се очекува во октомври да го започне финалниот тест, чии резултати ќе зависат од тоа дали ќе продолжи со операциите за вадење нафта и гас. Ова денеска го соопшти премиерот Еди Рама, според кого квалитетот на откриената нафта е на највисоко ниво. Рама рече дека ако сè оди позитивно, тогаш ова откритие може да има историско влијание врз економскиот развој, но и врз геополитичката и геостратешката положба на Албанија, јавува Гласот на Америка, пренесува Инбокс7.

Еден ден по неговата посета на еден од бунарите за дупчење во областа Шпираг каде веќе неколку години британската мултинационална „Шел“ врши истражувања за нафта и гас, премиерот Еди Рама денеска изјави дека процесот е на чекор од потврдување на продолжувањето или не на операции за екстракција и потоа тргување. Во месец октомври се очекува да започне финалното тестирање за да се процени стабилноста на притисокот на протокот на нафта и следствено, финансиската изводливост на целото понатамошно работење.

„Резервата е таму на 6.002 метри под земја. Резерватот е зафатен, по многу тешко истражување поради геолошката формација на просторот и масивно вложување поради постојаното кршење на сондите како резултат на геолошката формација. Интересна вест е што водата, која е под резерватот, се уште не е допрена, што претпоставува дека големината на резерватот би можела да биде уште поголема. Не сме во услови да зборуваме за конкретни бројки бидејќи тие не се потврдени“, изјави Рама.

Премиерот најави дека анализите што ги направи компанијата покажале дека се работи за многу квалитетна нафта, споредлива со премиум на Саудиска Арабија, а доколку се очекува да се завршат резултатите од тестот, максимум до два неделите од први јануари се позитивни, потоа, според премиерот, станува збор за „важно откритие кое може да има историско влијание врз економскиот и општествениот развој, но не само тоа, туку и врз геополитичката и геостратешката положба на Албанија“.

Од економски аспект се проценува дека инвестицијата на компанијата само во инфраструктура и логистика ќе започне од 3 милијарди евра. Распространета со години, оваа вредност, според самата компанија, може да достигне 7 милијарди. Дури и директните придобивки од Албанија се очекуваат да бидат на многу високи нивоа, дотолку што владата, како што беше соопштено денеска, започна со подготовки за формирање на Суверен фонд, според моделот на земји кои имаат значителни нафтени ресурси.

„Тоа не е приход од 500 милиони евра годишно, кои директно одат во државниот буџет за покривање на потребите, туку се зборува за многу повисоки приходи кои не можат да се менаџираат од државниот буџет и ќе бидат управувани од Суверен фонд, како што се случајот со нафтата во Норвешка, со нафтата во Саудиска Арабија, во Азербејџан и секаде на друго место“, објасни вицепремиерката и министерка за инфраструктура и енергетика, Белинда Балуку.

Еден дел од приходите се очекува да оди во пензискиот фонд, за инвестиции во образованието или здравството, додека дел ќе се искористи за инвестирање на пазари внатре и надвор од државата за дополнително зголемување на портфолиото на Суверениот фонд.

Related posts

Премиерот Џафери во Приштина, но не по покана на Курти

admin

Се скрши Алијансата, се разделија патиштата на двоецот Села-Таравари

admin

Столтенберг го убедува Ердоган да не го попречува членството на Шведска во НАТО

admin

Вештачката интелигенција станува национална опасност, може да служи како алатка за терористите

admin

Пет милиони евра за нови лични карти, а старите уште важат

admin

Шефот на дипломатијата Османи утре ја носи цела ОБСЕ во Тетово

admin