20.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Вучиќ се сретна со Лајчак, изразил загрижување за ситуацијата во Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, му порача на специјалниот претставник на европскиот блок за дијалог Косово-Србија, Мирослав Лајчак дека е „многу загрижен за развојот на настаните“ на Косово.

Вучиќ и Лајчак се сретнаа во Белград на 30 август и, според објавата на Инстаграм профилот на српскиот претседател, одржале средба повеќе од два часа.

Средбата во Белград доаѓа откако Лајчак на 28 август изјави дека одржал „важен состанок“ со премиерот на Косово, Албин Курти, на маргините на Бледскиот стратешки форум, како дел од подготовките за новата рунда високи -дијалог на ниво.кој се очекува да се одржи во септември.

„Главното прашање на состанокот беа подготовките за новиот состанок за дијалог на високо ниво во септември, со фокус на нормализацијата на односите и спроведувањето на договорот од 3 јуни“, напиша Лајчак на X, порано познат како Твитер.

Европската унија на 30 август ги повтори повиците Косово и Србија да создадат услови за продолжување на дијалогот за нормализација на односите.

На 3 јуни, ЕУ соопшти дека очекува Косово и Србија да се однесуваат одговорно и веднаш да се вклучат во дијалог за да се најде трајно решение за ситуацијата на северот на Косово – населен со мнозинство Срби – за да се гарантира безбедноста и демократското учество на сите граѓаните и преземаат чекори во насока на имплементација на Договорот на патот кон нормализација на односите постигнат во Брисел на 27 февруари.

Related posts

Мицкоски: Политички лешинари и платеници на власта ме напаѓаат, СДСМ и ДУИ нека кажат која опција е прифатлива за нив

admin

Дали Ескобар ќе го „омекне“ Мицкоски?

admin

КОВАЧЕВСКИ ВЕТИ НОВА ЕНЕРГИЈА ПО РЕКОНСТРУКЦИЈАТА

ninja

БУГАРСКОТО МНР ГО ОСУДИ ОШТЕТУВАЊЕТО НА КЛУБОТ „ЦАР БОРИС ТРЕТИ“ ВО ОХРИД

ninja

Судир во Брисел за проширувањето до 2030, демотивација во Скопје за уставните измени

admin

МЗ УНИШТИ 67 ИЛЈАДИ ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОВИД

ninja