14.8 C
Скопје
26 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОНРЕПУБЛИКА

Курти ја заврши посетата на Чаир и Тетово, пречекан од голем број на симпатизери

Косовскиот премиер Албин Курти во петокот престојуваше во С.Македонија, при што тој посети две општини со албанско мнозинство, каде што учествуваше на инаугурации и именување на улици. Тој зборуваше и за проект кој ќе ги поврзе двете општини, онаа на Тетово и Призрен, пренесува Инбокс7.

Од петок улица во општина Чаир во Северна Македонија ќе го носи името на дејноста „Адем Демачи“.

На нејзината инаугурација се приклучи и премиерот Албин Курти. Опкружен со десетици граѓани на Чаир, Курти заедно со градоначалникот на оваа општина Висар Ганиу ја открија плочата што го носи името на Демачи.

Курти го ценеше именувањето на оваа улица со ова име.

„Во Косово има неколку улици именувани по „Адем Демачи“, но именувањето на улица по Адем Демачи овде во општина Чаир во Северна Македонија има посебно значење“, рече тој.

Од Чаир Курти се упатил кон Тетово, а потоа во тамошното село Вејце, каде што учествувал на отворањето на пат.

Посебно значење му придаде на проектот што во иднина ќе ја поврзува општина Тетово со таа на Призрен.

„Овој пат што го видовме овде е внатрешен пат на општината, но ние сме многу заинтересирани што поскоро да се придвижиме за инфраструктурно поврзување на Призрен и Тетово, преку оската која предвидува и тунел“, рече Курти.

За ова зборуваше и градоначалникот на Тетово Билал Касами.

„Се надеваме дека Владата на Северна Македонија ќе ја има посветеноста на Владата на Косово во однос на реализацијата на патот Тетово-Призрен“, рече тој.

Посетата на премиерот Курти на Северна Македонија предизвика многу реакции, бидејќи се случи во време кога лидерите на албанските партии во опозицијата – Беса, Алтернатива и Демократско движење – фракцијата се одделија од владејачката партија, Демократската унија за интеграција (ДУИ) – ги интензивираа напорите за соработка.

При оваа посета не беше најавено дека ќе има некаква средба со претставници на владејачката партија.

Во вечерните часови Курти им се обрати на големиот број на симпатизери во Тетово, собрани на градскиот плоштад, каде упати пораки на соработка и пријателство со Република Северна Македонија.

Related posts

Брегу: Не ни се потребни дополнителни институции и иницијативи, за регионална соработка е потребна политичка волја

admin

Вашингтон најави санкции откако Путин ги призна отцепените региони на Украина

ninja

По месец дена потрага уапсен индиски сепаратист

admin

ГРАЃАНИТЕ ДОНИРААТ ТОПЛА ОБЛЕКА, СПАСУВАЧКИТЕ ТИМОВИ ТРГНАА ЗА ТУРЦИЈА

ninja

“Ако политички се дестабилизира ќе се одрази…”: Османи ги коментира изборите во Турција

admin

Артан Груби: Се откажуваме и од премиер Албанец заради интеграциите во ЕУ

admin