13.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

На 13 август Меџити ќе ја промовира новата партија, во најава за формирање уште 2 нови субјекти

На 13 август, на денот на потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, бившиот потпретседател на ДУИ, Изет Меџити, ќе ја промовира новата партија – Демократско движење (ДД), пренесува Инбокс7.

Еден од основачите, Мухамет Асани, вели дека Демократското движење има за цел да отвори ново поглавје во политиката на Северна Македонија.

„Денеска ја користам можноста да ве поканам сите, без исклучок, да станете дел од Демократското движење, дел од почеток на нов почеток и заедно да ја завршиме битката што ја започнавме, бидејќи само заедно можеме да направиме разлика што сакаме“, рече Мухамет Асани од Демократско движење.

Со новото Движење на Меџити на политичката сцена ќе има шест албански партии. Но, тоа не е се, бидејќи нова партија најави и Аријани Хоџа, кој се отцепи од Движењето Беса.

И независниот пратеник Скендер Реџепи – Зејди во изјава за ТВ21 не ја исклучи можноста за формирање на нов политички субјект, што значи дека најверојатно ќе стане осум политички партии.

Експертот за политички прашања Џелал Незири, формирањето на многу нови партии го гледа како локализација на политиката и затворање на политиките во општините. Тој смета дека тоа е штетно бидејќи во оваа форма интересот на албанскиот граѓанин не може соодветно да се застапува на државно ниво.

„Мислам дека е најдобро овие политички партии што се формираат денес или дури и оние што ќе се формираат во иднина, на следните избори да се натпреваруваат во не повеќе од две коалиции. Значи две големи коалиции затоа што ќе се формираат врз основа на заеднички, блиски идеи и идеологии и во оваа форма на граѓаните ќе им понудат две понуди, бидејќи големиот број понуди кај граѓаните предизвикува какафонија која го демотивира албанскиот граѓанин да учествува во демократските процеси, ги демотивира да излезат на избори“, вели за ТВ21 Џелал Незири, политички аналитичар.

Според Незири, јасно се забележува дека излезноста на албанските граѓани на парламентарните избори е намален од 2011 година, каде што излезноста на Албанците е и до 40%.

“Меѓу другото, бидејќи има многу политички партии со исти цели, повеќе не доминира општиот, туку индивидуалниот, групниот или кланскиот интерес”, заклучува Незири.

Related posts

ОДЛОЖУВАЊЕТО НА ЕВРООБВРЗНИЦАТА МОЖЕ ДА НÈ ЧИНИ МИЛИОНИ ЕВРА

ninja

ГЕРМАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ШТАЈНМАЈЕР ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА

ninja

Македонија прва во Западен Балкан -Истраги за злоупотреби на ЕУ фондовите

admin

РСЕ: Синови и блиски на политичари во бизнисот со брзи кредити

admin

Едни „работеле“, други замижувале

admin

НÈ НАПРАВИВТЕ ГОРДИ СО ПОЖРТВУВАНОСТА

ninja