31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Путин веќе се подготвува за следниот бунт

Како што е соопштено, Владимир Путин е загрижен дека смртта на Евгениј Пригожин може да предизвика уште еден бунт како оној што го изврши шефот на групата Вагнер, пишува Нјузвик, пренесува Инбокс7.

Верзијата на руски јазик на „Москва тајмс“, публикација што ја критикува Владимир Путин и неговата војна во Украина, вели дека руските разузнавачки служби работат на спречување повторување на бунтот предводен од Пригожин на 24 јуни, во кој неговите платеници зазеле воени објекти во јужниот град Ростов-на-Дон и маршираа кон Москва пред да се повлече.

Руските власти соопштија дека Пригожин загинал на 23 август откако се урнал авионот со кој патувал меѓу Москва и Санкт Петербург. Кремљ ја отфрли одговорноста за инцидентот во кој загинаа и други команданти на Вагнер, но аналитичарите го вперија прстот кон Путин кој бара одмазда затоа што го оспорил неговиот авторитет.

Во меѓувреме, „Москва тајмс“ во понеделникот објави дека тенковите што се приближиле до руската престолнина пред два месеци оставиле „неизбришлив впечаток“ на Путин. Пригожин се сметаше за „закана“ за режимот, се вели во извештајот, бидејќи пркоси на командата на руската армија и „лична наредба од претседателот“.

„Кремљ верува дека по ликвидацијата на Евгениј Пригожин во Русија, постои закана од нов воен бунт“, објави изданието, цитирајќи четири неименувани извори блиски до руските власти, вклучително и со врски со Кремљ и руските органи на редот.

Се додава дека руските разузнавачи „веќе работат на контрола и спречување“ на уште еден бунт како оној што го изведе Вагнер.

Геополитичкиот аналитичар Никола Миковиќ изјави за Њузвик „најверојатно редовната руска војска, наместо Вагнеровата групација, ќе се обиде да изнуди нов бунт“.

Тој рече дека повеќето руски команданти се незадоволни од начинот на кој министерот за одбрана Сергеј Шојгу и началникот на Генералштабот Валериј Герасимов ја водат војната, „па ако Русија продолжи да трпи порази во Украина, нов бунт ќе биде неизбежен“.

„Мислам дека нема да се обидат да го соборат Путин – барем засега – затоа што неговиот рејтинг е сè уште релативно висок. Наместо тоа, тие ќе се фокусираат на Шојгу и Герасимов, исто како што направи Пригожин.”

Во двата месеца што следеа по бунтот на Вагнер, имаше шпекулации за тоа дали владеењето на Путин е намалено, но тој презеде мерки за да спречи повторување на таков дрзок предизвик за неговата моќ.

Во јули, Телеграмскиот канал Mash, усогласен со Кремљ, напиша дека како одговор на бунтот, полицајците во московскиот регион ќе бидат научени на нови вештини, вклучително и урбани борбени тактики, како да пукаат со лесни митралези и како да фрлаат гранати.

Претходно во август, британските одбранбени претставници рекоа дека Путин ја вооружува својата лична војска од војници, Росгвардија, со тешко вооружување, кое може да вклучува артилериски материјали и нападни хеликоптери.

Во меѓувреме, смртта на Пригожин минатата недела, исто така, дојде кога се дозна дека неговиот сојузник, генерал Сергеј Суровикин, бил ослободен од командата на руските воздухопловни сили. Минатата недела Путин потпиша декрет со кој се бара од Вагнер и другите приватни воени компании да се заколнат на верност на руската држава.

„Дали Путин го наредил убиството или не е помалку важно од впечатокот за сила што се чини дека го стекнал со смртта на Пригожин“, изјави за Њузвик Тод Армстронг, претседател на руски, централноевропски и евроазиски студии на колеџот Гринел во Ајова.

„Вистинското прашање е дали неговата сила почива на цврсти темели или дали има значајно несогласување во редовите на таканаречените силовики, оние кои имаат политичка моќ во Русија“, додаде тој.

Related posts

Маричиќ: Манифестот за ЕУ – доказ за нашата посветеност за евроинтеграциите

admin

Ковачевски контра ЕУ за Кривичниот законик – исти закони имаат европските земји

admin

ЗА 14 МЕСЕЦИ ИЗДАДЕНИ ЛИЦЕНЦИ ЗА 355 ФОТОНАПОНСКИ ЦЕНТРАЛИ

ninja

Мицкоски: Политички лешинари и платеници на власта ме напаѓаат, СДСМ и ДУИ нека кажат која опција е прифатлива за нив

admin

Амбициите на Косово за Советот на Европа – блиску до целта или во пит-стоп?

admin

Пијанистката Илинка Манова изведува дела од македонски автори низ САД

admin