20.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ХРОНИКА

Разбиена група на крадци, приведен е еден член

Полицијата изврши претреси во Скопје, при што е приведено едно лице, дел од криминална група која изврши тешка кражба на 25 јули оваа година.

„По преземени оперативни мерки и активности, полициски службеници од СВР Скопје открија криминална група која на 25.07.2023 изврши тешка кражба во дом на ул.„Ловќенска“, при што беше одземен сеф. Имено, по преземени мерки е констатирано дека тие со употреба на сила и подесен алат влегле во домот и го извршиле делото. По консултација со јавен обвинител и по добиена судска наредба извршен е претрес на неколку локации на подрачјето на Чаир и Никиштани, скопско, при што биле пронајдени предмети поврзани со извршеното кривично дело. Притоа, од слобода бил лишен А.М.(24) од Никиштани, додека за останатите лица кои го извршиле делото се распишани расписи. По комплетно документирање на сите докази, против лицата ќе биде поднесена кривична пријава за сторено кривично дело по чл. 236 од Кривичниот законик“, соопштува МВР.

Related posts

Приведен малолетник, се обидел да одземе паричник од жена

admin

ВИДЕО Во Скопје приведени тројца бивши борци на ИСИС

admin

Лишен од слобода албански државјанин, користел лажна патна исправа

admin

Насилна смрт во С.Македонија: Несреќните случаи сочинуваат 78.6 %, самоубиствата 20.2 а убиствата 1.2 %.

admin

Пронајдена дрога во Ѓорче Петров, приведен дилер

admin

ФОТО Тешка сообраќајна несреќа на патот Росоман-Прилеп, има и загинати

admin