31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Расте притисокот на САД кон Курти, Ховениер: Нашите барања се легитимни

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово, Џефри Ховениер, барањата на САД кон Косово ги смета за легитимни, а не за притисок. На средбата со повеќе новинари во Косово, тој рече дека бараат стабилно долгорочно решение, а не решение каде едната страна победува, а другата губи, пренесува Инбокс7.

„Не го гледам тоа што го бараме од Косово како притисок. Гледам дека има голем број легитимни барања од САД и партнерите за унапредување на овие стратешки цели. Косово нема да може да стане членка на ЕУ, нема да може да го постигне Партнерството за мир за да стане членка на НАТО, две фундаментални цели на САД кои сакаат да се случат, без да се постигне напредок во олеснетата од ЕУ дијалог. Затоа бараме од него да ги унапреди преговорите и заклучоците од преговорите за формирање на Асоцијацијата“, изјави тој.

Според него, Асоцијацијата на српски општини мора да биде во согласност со уставот, а допирањето на границите носи дестабилизација. Ховениер најави дека САД имаат стратешки цели во однос на Косово и никој не може да ја доведе во прашање посветеноста на САД кон тоа.

На прашањето за односот меѓу САД и Косово по иритацијата како резултат на настаните на северот, Ховениер го опиша како „мешан“, бидејќи рече дека има прашања во кои тие тесно соработуваат со Владата на Косово и прашања за кои постојат разлики.

Тој рече дека понекогаш има последици кога американските совети и сугестии не се слушаат или не се спроведуваат целосно. Тој го изјави ова мислејќи на премиерот на Косово, Албин Курти и настаните на северот.

„Понекогаш има последици за него кога го нема тој степен на координација или соработка и кога нашиот совет, според нашата перспектива, не се прифаќа или не се постапува“, рече тој.

Ховениер ги оцени како погрешни информациите дека Косово не дозволува увоз на лекови и медицински материјали од Србија.

Во брифинг со новинарите, тој рече дека од Србија денеска се увезуваат лекови и медицински материјали на ист начин како што се увезуваа пред 14 јуни.

„Ова е навистина сериозна работа и ние ја сфаќаме многу сериозно. Затоа, разговаравме со властите, како Владата на Косово и дадовме се од себе да добиеме знаење од нашите српски колеги за да ни помогнат да ја разбереме ситуацијата и морам да бидам јасен дека разбираме дека лекови и медицински материјали се увезуваат од Србија и денеска на ист начин беа увезени пред 14 јуни кога првпат беше одлучена оваа мерка“, рече американскиот амбасадор.

Понатаму, тој додаде дека се чини дека има луѓе кои се обидуваат погрешно да ја протолкуваат ситуацијата.

„Имавме многу јасен разговор со Министерството за здравство и Министерството за здравство се чини дека не знае за никакво барање за увоз на лекови или медицински материјали на кои не одговориле позитивно“, рече американскиот амбасадор.

Понатаму, тој побара од Владата на Косово да преземе активности што ќе го промовираат слободниот промет на стоки наместо на каков било начин да го ограничуваат, за да не се толкува погрешно оваа работа.

Токму за транспорт и продажба на таблети налик на екстази, во понеделникот по голема акција на албанската полиција беа уапсени четири лица, меѓу кои и советникот на движењето Самоопределување во Приштина, Бесник Мујечи.

Тој, заедно со други лица, бил лоциран на раскрсницата од улиците „Мислим Шири“ и „Сами Фрашери“ во Тирана, заедно со пратката на осомничени наркотици, 11.300 таблети „МДМА екстази“ со тежина од 5 килограми и 93 грама и пазарна вредност околу 400 илјади евра.

Новите податоци на албанската полиција се очекува да откријат повеќе за оваа криминална мрежа која полицијата ја следеше со месеци.

 

Related posts

ВМРО-ДПМНЕ ПОЧНУВА АКЦИЈА „ЗАЕДНО СО НАРОДОТ“

ninja

„Не“ за рудници во дворовите, не покрај нивите – Повик за гаранција за еколошки параметри во првата Стратегија за рударство

admin

Ги читаат ли македонските власти бугарските писма до САД?

admin

И со гаранции, 60% од Македонците се против уставни измени, мнозинството Албанци се за

admin

Лидерите на ВРЕДИ на средба кај Курти

admin

Мајски одговор за Мајскиот договор

admin