21.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Се тресе владата на Курти, министерот за одбрана поднесе оставка

Министерот за одбрана на Косово, Арменд Мехај, по две години на чело на оваа институција поднесе оставка од функцијата, јавуваат косовските медиуми. Мехај, норвешки државјанин со потекло од Косово, беше именуван на функцијата министер на почетокот на мандатот на Владата на Курти, по изборите на 14 февруари 2021 година, пренесува Инбокс7.

Според информациите, Мехај со месеци барал друга обврска. Дури, како што се дознава, Мехај од 2022 година ги пријавил магистерските студии на УЕЈЛ, на насоката „Добро владеење и јавен менаџмент“.

Извори на РТВ21 велат дека Мехај побарал од меѓународните организации писмо со препорака за ангажирање во меѓународни воени мисии во друга земја во светот. Во моментов, велат изворите, никаде во меѓународните мисии нема заложба за министерот и нема препорака за него. Барањето на Мехај да го напушти Министерството се должи и на тоа што тој покажа незадоволство од политиката на неговиот шеф, премиерот Курти, особено поради ескалацијата на односите со меѓународната заедница.

Наскоро ќе има промени во Владата на Курти. Досегашниот министер за одбрана Арменд Мехај ќе го замени полковникот на Косовските безбедносни сили Ејуп Маќедонци.

Извори на РТК велат дека за министерот Мехај се уште не се знае дали ќе биде преместен на некоја функција во институциите на Косово, или пак ќе се врати во местото каде што живеел и работел во Норвешка.

Истите извори потврдуваат дека премиерот Курти ја прифатил оставката на министерот Мехај, кој побарал негово ослободување од функцијата. Според извори на RTKlive, Мехај понудил оставка од семејни причини.

Related posts

ФЗО – ПОЧНА ИСПЛАТАТА НА ПЛАТИТЕ НА ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ

ninja

С.Македонија со најмал број на возила во споредба со ЕУ

admin

Саразин: Не го „мачев“ Мицковски, уставните измени да се изгласат час поскоро

admin

Шолц повтори дека одбива да испрати ракети Таурус во Украина

admin

Ковачевски: Нема закани за безбедноста, ни претстојат економски предизвици

ninja

ОСУМ ИЛЈАДИ МАЛИ И МИКРО ФИРМИ ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЗА ТРИ ГОДИНИ СТАВИЛЕ КЛУЧ НА ВРАТA

ninja