18.8 C
Скопје
24 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Се тресе владата на Курти, министерот за одбрана поднесе оставка

Министерот за одбрана на Косово, Арменд Мехај, по две години на чело на оваа институција поднесе оставка од функцијата, јавуваат косовските медиуми. Мехај, норвешки државјанин со потекло од Косово, беше именуван на функцијата министер на почетокот на мандатот на Владата на Курти, по изборите на 14 февруари 2021 година, пренесува Инбокс7.

Според информациите, Мехај со месеци барал друга обврска. Дури, како што се дознава, Мехај од 2022 година ги пријавил магистерските студии на УЕЈЛ, на насоката „Добро владеење и јавен менаџмент“.

Извори на РТВ21 велат дека Мехај побарал од меѓународните организации писмо со препорака за ангажирање во меѓународни воени мисии во друга земја во светот. Во моментов, велат изворите, никаде во меѓународните мисии нема заложба за министерот и нема препорака за него. Барањето на Мехај да го напушти Министерството се должи и на тоа што тој покажа незадоволство од политиката на неговиот шеф, премиерот Курти, особено поради ескалацијата на односите со меѓународната заедница.

Наскоро ќе има промени во Владата на Курти. Досегашниот министер за одбрана Арменд Мехај ќе го замени полковникот на Косовските безбедносни сили Ејуп Маќедонци.

Извори на РТК велат дека за министерот Мехај се уште не се знае дали ќе биде преместен на некоја функција во институциите на Косово, или пак ќе се врати во местото каде што живеел и работел во Норвешка.

Истите извори потврдуваат дека премиерот Курти ја прифатил оставката на министерот Мехај, кој побарал негово ослободување од функцијата. Според извори на RTKlive, Мехај понудил оставка од семејни причини.

Related posts

ОДНОСОТ НА БУГАРИЈА КОН СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА Е НЕНАМЕРНА ПОСЛЕДИЦА ОД ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, ВЕЛИ ГРЧКИОТ ПРАТЕНИК КЕРИДИС

ninja

Командант на КФОР: Да не интервениравме во Косово, сега ќе ги оплакувавме мртвите

admin

Трансфер на Кумановската група од Диво Насеље во Косово нема засега – потврди Министерството за правда

admin

СДСМ формира работни групи, Ковачевски: За поздравување е првиот чекор на Мицкоски

admin

ЧАДИКОВСКИ РЕИЗБРАН ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЗНМ

ninja

Ахмети: Надлежните да ги истражат Мерко и Дрин, стоиме на ставот за ветинг

admin