25.8 C
Скопје
21 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Таравари: Стигнавме до 10 партии, не знам веќе кој за кого работи

Претседателот на АзА, Арбен Тарвари, го критикуваше отворањето на нови албански политички партии во земјата. Тој за ТВ21 изјави дека не е против конкуренцијата, туку дека треба да има сериозност, пренесува Инбокс7.

„Станавме 10 партии, станавме циркуз. Одвојувајќи се постојано сега не знам веќе ни кој за кого работи“, рече Тарвари.

Тој ги коментираше обвинувањата на Движењето Беса, Алтернатива и ДД дека не инсистирале да ги тргнат „20%“ во предлогот за уставни измени. Тарвари вели дека сите гласале за рамката во која „20%“ не биле отстранети.

„Сега излегува Фадил Зендели и покажува како Алијансата не го вклучила (предлогот за замена на 20% со Албанци). Да му кажам и на Зеќирија Ибрахими дека не престанува: Зеко, лани требаше да им кажеш, 3 пратеници или 4 пратеници, тогаш ги имаше, беше во Влада. Требаше да им кажеш да не гласајте за оваа рамка, ќе си излеземе од владата, затоа што гласате за рамка каде што не се предвидени измени за „20 проценти“. Или за Изет Меџит, тогаш, односно на 17 август 2022 година, требаше да кренете рака во Собрание“, рече Таравари.

 

Related posts

Хан со повик: Зграпчете го моментот за во ЕУ

admin

Резолуцијата на САД ги обедини СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

admin

Има ли „кочница“ за банкарските провизии при плаќање сметки?

admin

СТРАЗБУР ЗАСЕГА НЕ ГИ ОСЛОБОДИ ОД ГОНЕЊЕ ГРУЕВСКИ И ДРУГИ ЕКС-ФУНКЦИОНЕРИ

ninja

ВО МАКЕДОНИЈА ЌЕ НЕМА КОЈ ДА ИЗМЕСИ ЛЕБ И БУРЕК

ninja

ДУИ вели дека “огнените” се самоисклучиле од партијата

admin