31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИХРОНИКА

ФОТО Тешка сообраќајна несреќа на патот Росоман-Прилеп, има и загинати

Тешка сообраќајна несреќ се случи утрово патот Росоман – Прилеп во близина на Камен дол, јави кавадаречката телевиѕија КТВ, пренесува Инбокс7. Двајца починати и тројца тешко повредени е билансот од оваа тешката сообраќајна несреќа.
„Во сообраќајката учествувале четири возила. Интервенираа три екипи на итната медицинска помош Кавадарци“, изјавил за КТВ д-р Ратко Грков, началник на брзата помош. „Кај две лица лекарите констатираа смрт на самото место, а тројца повредени беа транспортирани во Општа болница Кавадарци, од каде се препратени во клиничкиот центар“ .
Поради сериозното оштетување на возилата во извлекување на повредените интервенирала и противпожарната единица од Кавадарци.

 

МВР излезе со соопштение за несреќата.

„Утринава  околу 06.30 часот во Полициската станица Кавадарци било пријавено дека на регионалниот пат Прилеп – Росоман, кај место викано „Камен дол“, се случила сообраќајна несреќа помеѓу возило „фиат добло“ со прилепски регистарски ознаки, управувано од К.Ѓ.(55) од Прилеп и патничко возило „фолксваген голф“ со штипски регистарски ознаки, управувано од Љ.С.(61) од Свети Николе.“

 

„Малку подоцна на истото место, патничко возило „даеву матиз“ со штипски регистарски ознаки, управувано од С.С.(55) од Свети Николе, удрило во комбе „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, управувано од И.И.(52) од Скопје, кое претходно излегло од коловозот за да ги избегне двете возилата кои учествувале во несреќата.“

„Од здобиените повреди на местото на несреќата починале возачот К.Ѓ. и сопатничката во возилото „голф“, С.С.(55) од Свети Николе, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош Кавадарци. Додека, со тешки телесни повреди се здобиле возачите Љ.С. и С.С., како и сопатничка во возилото „матиз“, О.С.(54) од Свети Николе, констатирани во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје. Увид на местото на несреќата извршиле јавен обвинител и екипа од Полициската станица Кавадарци“, информираат од МВР.

Related posts

„Дневник“: Странска интервенција од неочекуван правец ги смени македонските избори

admin

Силен земјотрес во Мароко: повеќе од 600 луѓе загинаа, оштетени историски згради во Маракеш

admin

Големите тендерите се или во „финална фаза на подготовка“ или „поништени“ – На централната власт никако да и’ тргне

admin

Извештај на ОН: Бугарија да ги гарантира правата на македонското малцинство

admin

Брегу: Западен Балкан ќе се приклучи на единствениот пазар на Европската унија

admin

Маричиќ: Уставните измени се влог за нашето членство во ЕУ

admin