13.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНАСВЕТ

Цената на нафтата се искачи на највисоко ниво, причина – Украина и Саудиска Арабија

Цените на нафтата се искачија во понеделникот на највисоко ниво од средината на април, по нападот врз клучниот руски извозен центар на нафта и продолженото намалување на производството од страна на кралот на ОПЕК, Саудиска Арабија и Русија,  пренесува Инбокс7.

Во текот на викендот, Украина изврши напад со поморски дрон врз руското пристаниште Новоросијск, критичен центар на Црното Море за извоз на руска нафта. Украина не одговори веднаш на барањето на CNBC за коментар.

Дополнително, најголемиот светски извозник на нафта Саудиска Арабија минатиот четврток го продолжи своето доброволно намалување на производството на сурова нафта од милион барели дневно до крајот на септември. Намалувањето на Саудиска Арабија за милиони барели дневно беше спроведено од јули до август, а намалувањето „може да се продолжи или продлабочи“, објави државната саудиска агенција за печат минатата недела.

„Сега кога видовме дека залихите се намалуваат, мислам дека ќе видиме многу повисоки цени“, рече Џош Јанг, главен инвестициски директор во Bison Interests, инвестициска фирма за нафта и гас.

Русија, вториот најголем извозник на нафта во светот, во четвртокот, исто така, вети дека доброволно ќе го намали извозот на нафта за 300.000 милиони барели дневно во септември.

Резервите на глобалниот Brent се тргуваа малку под рамната линија со 86,17 долари за барел – највисоко од 14 април. Фјучерсите на американскиот West Texas Intermediate се намалија за 0,1% до 82,74 долари за барел, движејќи се блиску до највисоките нивоа од средината на април.

„Всушност мислам дека тие ќе бидат прилично нестабилни“, рече Јанг, додавајќи дека цените ќе бидат многу повисоки во следните пет години.

Related posts

КОЛКУ СЕ ЛОШИ РАБОТИТЕ МЕЃУ РУСИЈА И САД?

ninja

Се исклучиле, самоисклучиле или се дел од ДУИ? Ахмети вели дека патиштата со “огнените” се разделени

admin

САД остануваат отворени за пронаоѓање на дипломатско решение со Русија

ninja

Расправија, турканица, пукање – Обвинителството со истрага за убиството во казиното во Капиштец

ninja

Неделава ЕУ ќе ги соопшти санкциите против Косово

admin

Бајден и Мекарти постигнаа пробен договор за плафонот на американскиот долг

admin