6.8 C
Скопје
22 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНАСВЕТ

Цената на нафтата се искачи на највисоко ниво, причина – Украина и Саудиска Арабија

Цените на нафтата се искачија во понеделникот на највисоко ниво од средината на април, по нападот врз клучниот руски извозен центар на нафта и продолженото намалување на производството од страна на кралот на ОПЕК, Саудиска Арабија и Русија,  пренесува Инбокс7.

Во текот на викендот, Украина изврши напад со поморски дрон врз руското пристаниште Новоросијск, критичен центар на Црното Море за извоз на руска нафта. Украина не одговори веднаш на барањето на CNBC за коментар.

Дополнително, најголемиот светски извозник на нафта Саудиска Арабија минатиот четврток го продолжи своето доброволно намалување на производството на сурова нафта од милион барели дневно до крајот на септември. Намалувањето на Саудиска Арабија за милиони барели дневно беше спроведено од јули до август, а намалувањето „може да се продолжи или продлабочи“, објави државната саудиска агенција за печат минатата недела.

„Сега кога видовме дека залихите се намалуваат, мислам дека ќе видиме многу повисоки цени“, рече Џош Јанг, главен инвестициски директор во Bison Interests, инвестициска фирма за нафта и гас.

Русија, вториот најголем извозник на нафта во светот, во четвртокот, исто така, вети дека доброволно ќе го намали извозот на нафта за 300.000 милиони барели дневно во септември.

Резервите на глобалниот Brent се тргуваа малку под рамната линија со 86,17 долари за барел – највисоко од 14 април. Фјучерсите на американскиот West Texas Intermediate се намалија за 0,1% до 82,74 долари за барел, движејќи се блиску до највисоките нивоа од средината на април.

„Всушност мислам дека тие ќе бидат прилично нестабилни“, рече Јанг, додавајќи дека цените ќе бидат многу повисоки во следните пет години.

Related posts

КРИЗАТА ГИ НАТЕРА ГРАЃАНИТЕ ДА ШТЕДАТ

ninja

ПО ПРИШТИНА, АХМЕТИ ОВАА НЕДЕЛА ЌЕ ЈА ПОСЕТИ И ТИРАНА

ninja

Израелско-палестинската војна може дополнително да ја тестира надворешната политика на ЕУ

admin

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ БРАЗИЛСКИ ФУДБАЛЕР ПЕЛЕ

ninja

Ризик од нов конфликт: Зошто САД и Германија се загрижени за ситуацијата на Косово?

admin

Олигарсите му го вртат грбот на Путин, Мелниченко го нарече “парија”

admin