2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

АзА: Мицкоски го рехабилитира и амнестира криминалот

Средбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, со бившата министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, и објавувањето на фотографијата од настанот поттикна остра реакција на Алијанса за Албанците (АзА) на Арбен Таравари, пренесува Инбокс7.

Според АзА, ВМРО-ДПМНЕ го легализираат и рехабилитираат политичкиот и институционалниот криминал како политичка жртва.

“Алијансата за Албанците најостро го осудува обидот на Христјан Мицковски и ДПМНЕ за амнестија и рехабилитација на криминалци кои во моментов издржуваат затворски казни. Тоа што ВМРО никогаш не најде сила да се извини за мрачното минато и да се огради од тој период, покажува дека и нивната иднина останува криминал и мрак, а во овие регресивни акции партнери се и некои мизерни Албанци.”

“Јавно ги прашуваме Мицкоски и опозицијата, дали оваа слика значи дека планирате враќање во политиката на сите криминалци осудени со правосилни пресуди за криминал и злоупотреба на власта во минатото? Дали ова е причината за спротивставување и блокирање на европската иднина на земјата, која ќе донесе и правда и праведна борба против криминалот и корупцијата?”, се вели во соопштението на Алијанса за Албанците.

Реакцијата доаѓа по објавувањето на фотографијата од средбата од страна на Мицкоски, каде напиша: “Средба силна колку Горде. Неправдата никогаш не нè скршила!”

Related posts

Касами: За 3 месеци ќе го решам проблемот со кучињата скитници во Тетово

admin

ВИДЕО Повредениот бугарски државјанин е во стабилна состојба, приведени 21 лица

admin

Странци ни ги опремуваат лабораториите – Македонија „скржава“ за наука

admin

САД санкционираа над 50 олигарси и соработници на Путин, меѓу кои и портпаролот Песков

ninja

Касами со до правосудните органи: Вистинските виновници за трагедијата во Тетово се Анѓушев и Филипче

admin

Пак сме пред „историска седмица“

admin