16.8 C
Скопје
21 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Борби во северот на Косово, најмалку 4 мртви и неколку ранети

Вооружени лица од етничка српска националност со оклопни возила упаднаа во село во северно Косово во неделата, борејќи се со полицијата и се забарикадираа во манастир во обновувањето на насилството во немирниот север, во кое загинаа четири лица, пренесува Инбокс7.

Опсадата се фокусираше на српскиот православен манастир во близина на селото Бањска во регионот со мнозинско српско население, каде што монасите и аџиите се криеја во храмот додека беснееше престрелка.

Еден полицаец и тројца од напаѓачите загинале, според властите во Косово и Србија.

Етничките Албанци го сочинуваат огромното мнозинство од 1,8 милиони жители на Косово, поранешна покраина Србија.

Но, околу 50.000 Срби на северот никогаш не ја прифатија декларацијата за независност на Косово во 2008 година и сè уште го гледаат Белград како главен град, повеќе од две децении по бунтот на косовските Албанци против репресивната српска власт.

Според извештаите на косовската полиција и на српскиот претседател Александар Вучиќ, група косовски Срби поставиле камиони на мостот во селото, пукајќи во полицајците кои им се приближиле, пред битката да се пресели во блискиот манастир.

Вооружените напаѓачи го напуштиле манастирот ноќе, соопшти Српската православна црква, иако не е јасно каде отишле.

Вучиќ рече дека акцијата е бунт против Курти, кој одби да формира асоцијација на српски општини во северно Косово. „Србија никогаш нема да го признае независно Косово, можете да не убиете сите“, рече тој.

Двајца Срби се тешко повредени, а четвртиот меѓу нив можеби починал, рече Вучиќ. Тој го осуди убиството на полицаецот и побара воздржаност од косовските Срби.

Рашко-призренската епархија на Српската православна црква, која ја опфаќа Бањска, рече дека мажи со оклопно возило влегле во манастирскиот комплекс, принудувајќи ги монасите и посетените верници да се затворат во храмот.

Косовската полиција подоцна соопшти дека влегла во манастирот и проверува дали има можни инфилтрирани меѓу верниците. Тројца од нивниот персонал, исто така, се повредени, соопшти полицијата.

Косовскиот министер за внатрешни работи Џелал Свекла рече дека полицијата пронашла голем број тешко оружје, експлозиви и униформи „кои биле доволни за стотици други напаѓачи“, што укажува на подготовки за масовен напад.

Шефот на мисијата на ОН на Косово, Каролин Зиадех и шефот за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел, го осудија насилството.

Според неговиот кабинет, Борел разговарал и со Курти и со Вучиќ.

Војниците на НАТО, заедно со припадниците на полициските сили на ЕУ, ЕУЛЕКС и косовската полиција, можеа да се видат како патролираат на патот што води кон Бањска, според репортерот на Ројтерс во близина.

Косовската гранична полиција затвори два премина со Србија.

Србите во северно Косово долго време бараат имплементација на договорот постигнат со посредство на ЕУ од 2013 година за создавање на асоцијација на автономни општини во нивната област.

Разговорите за нормализирање на односите меѓу Србија и Косово, спонзорирани од ЕУ, заглавија минатата недела, при што блокот го обвини Курти за неуспехот да ја формира асоцијацијата.

Приштина го гледа планот како рецепт за мини-држава во Косово, со ефективно поделба на земјата по етнички линии.

Србија сè уште формално смета дека Косово е дел од нејзината територија, но ги негира сугестиите за поттикнување на судирите во границите на нејзиниот сосед. Белград ја обвинува Приштина за газење на правата на малцинските Срби.

Немирите се интензивираа кога градоначалниците на етничките Албанци ја презедоа функцијата во северно Косово по изборите во април кои Србите ги бојкотираа.

Во судирите во мај повредени десетици демонстранти и мировници на Алијансата НАТО.

НАТО задржува 3.700 војници во Косово, остатокот од првичните сили од 50.000 војници распоредени во 1999 година.

Областа на северно Косово каде што Србите сочинуваат мнозинство и на некој начин е виртуелно проширување на Србија. Локалната администрација и јавните службеници, наставниците, лекарите и големите инфраструктурни проекти ги плаќа Белград.

Related posts

Тројца кандидати за пратеници на изборите во С. Македонија членуваат во странска политичка партија

admin

Кој кому му служи за изборите?

admin

Нови законски измени за распуштање на Судскиот совет, преседан за злоупотреба од секоја идна власт

admin

ПУТИН СЕ ОТКАЖА ОД ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈАТА НА КРАЈОТ НА ГОДИНАТА

ninja

Намалени акцизи, укинат данок и субвенции – Владата со пакет мерки за справување со кризата

ninja

Полицијата ја презема контролата врз рускиот аеродром во Дагестан по антиизраелските протести

admin