22.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Викал „Алаху Акбар“ додека се обидувал да ја отвори вратата од авионот среде летот

Луд човек кој викал „Алаху Акбар“ се обидел да ја отвори вратата среде летот од Израел до Англија во понеделникот – пред храбар патник да излезе и да се справи со него.

Виктор Троболони, Албанец кој бил на пат да ја посети својата болна мајка во Лондон, го зграпчил неидентификуваниот напаѓач и го задржал со другите патници додека членовите на екипажот го врзувале со патент.

„Тоа беше многу страшна ситуација“, изјави Троболони за The  Sun, додавајќи дека во тој момент помислил можеби никогаш повеќе нема ја види мајка си.

Летот W9 4452 на унгарската нискобуџетска авиокомпанија Wizz Air беше принуден да слета во Белград, Србија, по инцидентот, според израелската новинска станица i24 News.

„Компанијата се занимава со натамошниот лет на сите клиенти во Лондон“, изјави Wizz Air за мрежата во вторникот.

„Безбедноста и сигурноста на патниците и членовите на екипажот се главен приоритет на компанијата. Компанијата жали за непријатностите предизвикани од овој неочекуван инцидент“.

Како последица на нарушувањето на безбедноста, еден сопатник директно се соочил со осомничениот и го совладал, покажуваат снимките од мобилните телефони до кои дојде Сан.

Во снимката, неименуваниот напаѓач се гледа како вреска додека Троболони (45) го носи на подот.

„Тој се обиде да ја отвори излезната врата, седеше одзади и лесно е да се отвори излезот за пожар, само повлечете ја рачката и тоа е тоа“, изјави Троболони.

„Го совладав момчето. Тој беше многу тежок… Го фатив околу главата, а стјуардесите му ги врзаа рацете со пластични врски со кабел… Морав да го сторам тоа“.

Сопатниците му помогнаа на Троболони да го задржи додека стјуардесата не најде кабли за да го задржи додека авионот не се спушти во Белград.

„Го држев 10 минути, остана без здив, се умори, беше врзан 45 минути до 1 час пред да слетаме во Белград“, рекол Троболони.

Осомничениот извикал „Алаху Акбар“, арапски за „Господ е најголем“, изјави херојскиот патник за британскиот таблоид. Официјалните лица не можеа да понудат мотив за нападот или да кажат дали осомничениот е поврзан со некоја терористичка група.

Пред да удри машки член на екипажот, осомничениот беше виден како чекори напред-назад од кабината на пилотот до задниот излез за итни случаи.

„Го видов како оди горе-долу, можеби барајќи слаби точки на авионот… проверувајќи ги броевите на седиштата“, рекол инженерот на авионот.

„Знам што се случува среде воздух… немате спас.”

„Тоа беше многу страшна ситуација“.

Инцидент се случи на домашен лет на Јунајтед ерлајнс во март кога повеќе патници задржаа лудак кој наводно се обидел да отвори врата за итни случаи и да избоде стјуардеса.

Минатиот месец, патниците на „Делта“ притрчаа на помош на стјуардеса која беше пресечена од маж кој наводно и се заканил дека ќе ја обезглави откако нивниот авион слетал во Њу Орлеанс.

Related posts

Кемал Киличдароглу – човекот кој сака да го собори Ердоган

admin

Османи: Му се јавив на Ахмети да му кажам што изјавил Мицкоски, се насмеа и ми рече…

admin

Османи: Ако има државно вмешување во случувањата на северно Косово, С.Македонија ќе го преиспита своето учество во Отворен Балкан

admin

Германската економија продолжува да тоне

admin

Бајден предвидува напад на Иран врз Израел „порано отколку подоцна“

admin

ВЛАДИНИ СНИМАТЕЛИ И ФОТОГРАФИ КОЛКУ ЗА ЦЕЛ МЕДИУМ

ninja