16.8 C
Скопје
21 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Данас: Можно ли е “Српската листа” да биде прогласена за терористичка организација?

Косовската претседателка Вјоса Османи најави институционални одлуки против Српската листа, партијата чиј потпретседател Милан Радоичиќ Приштина го поврзува со вооружениот конфликт во селото Бањска, на северот на Косово, пишува српски Данас, пренесува Инбокс7.

Османи оцени дека „по терористичкиот акт во Бањска, каде херојски загина наредникот Африм Буњаку, несомнено е јасно дека тој бил режиран и организиран од Белград, со намера да се дестабилизира Косово и целиот регион“. Во врска со тоа, таа најави, бидејќи косовските власти објавија дека потпретседателот на Српската листа, Милан Радоичиќ, бил водач на „терористичка група“ и дека наскоро ќе бидат донесени институционални одлуки против Српската листа.

Недолго по изјавата на претседателот на Косово, Собранието на Косово, на седница на која присуствуваше и премиерот Аљбин Курти, усвои резолуција со која го осуди нападот на косовската полиција на 24 септември во Бањска и ја наведе потребата од меѓународна истрага за Србија и нејзината улога во овој напад.

Курти побарал и „државите партнери“ да ги прогласат за терористи организациите „Цивилна одбрана“ и „Северна бригада“. Да потсетиме, владата во Приштина во јуни ги прогласи овие две групи за терористи, по што од Србите од северот на Косово и Метохија можеа да се слушнат критики дека овие две организации воопшто не постојат.

За улогата на Милан Радоичиќ во неделните настани зборуваше и самиот претседател Вучиќ, кој рече дека ќе мора да им објасни некои работи на истражните органи на Србија.

„Милан Радоичиќ никогаш не се криел, не се срамел од својата улога. Тој секако ќе одговори на поканата на надлежните органи. Се наоѓа на територијата на Србија. Тој не е ранет“, изјави Вучиќ.

На прашањето на новинарот „кој командува со луѓето таму долу, дали ги знаете тие луѓе“, претседателот рече – „Не го познавам Милан Радоичиќ“, а потоа истакна дека не кажува дека Радоичиќ бил командант на тие луѓе.

Со оглед на изјавата на Османи, во која се споменува дека потпретседателот на СЛ е „водач на терористичка организација“, се поставува прашањето дали овие „институционални мерки“ ќе значат и изјаснување на оваа парламентарна партија, која е на власт и во мнозинството српски заедници.

Related posts

ВУЧИЌ И КУРТИ ЌЕ СЕ СРЕТНАТ В НЕДЕЛА ИЛИ ПОНЕДЕЛНИК

ninja

СДСМ за пречекот на Курти во Тетово и Чаир: Касами и Гаши се партнери на Мицкоски

admin

Пронајдена дрога во Ѓорче Петров, приведен дилер

admin

МИЦКОВСКИ ДО ВЛАСТА: Јавно ја анатемирате Руската федерација, а номинирате вљубеник во ликот на Путин за уставните измени

admin

Ковачевски ја депонираше оставката во Собранието

admin

Во Албанија откриена високо квалитетна нафта, ШЕЛ ги прави последните тестови

admin