12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Зошто Путин го запре целиот извоз на бензин и дизел надвор од Русија?

Сега, 575 дена од војната во Украина, Владимир Путин го запре речиси целиот извоз на бензин и дизел надвор од земјата за да ја намали болката за просечните Руси и да го заштити снабдувањето со храна на нацијата, вели анализата на американскиот магазин Фортуне, пренесува Инбокс7.

Рускиот лидер се обиде да го задржи секојдневниот живот на Русите изолиран од најлошите влијанија на неговата експанзивна кампања со цел да ги минимизира ризиците за политичката стабилност. Но, со сите ресурси со кои располагаат насочени кон одржување на воените напори, големопродажните цени за двете горива достигнаа рекордни нивоа во последниве месеци, според државната новинска агенција ТАСС.

Бидејќи нема друг избор освен да ја поттикне својата воена машина која работи преку границата во Украина – неопходност ако се надева дека ќе ја одбие тековната контраофанзива на Киев – Москва наместо тоа ќе го пренасочи снабдувањето што би отишло во странство за да го спречи недостигот дома.

„Одлуката е донесена за стабилизирање на цените на горивото на домашниот пазар“, се вели во соопштението на руската влада во четвртокот, додавајќи дека секојдневно ќе ја следи ситуацијата за производителите на храна во земјата.

Ненадејната забрана, која нема да влијае на неколку поранешни советски републики, вклучително и блискиот сојузник на Кремљ, Белорусија, може индиректно да изврши притисок врз цената на горивото за американските потрошувачи со тоа што ќе ги подигне референтните цени на фјучерси ширум светот.

Министерот за земјоделство Дмитриј Патрушев претходно овој месец предложи привремено да се забрани извозот на производи за гориво за да се избегне „катастрофа“ оваа сезона на жетва, според Москва тајмс.

„Привремените ограничувања ќе помогнат да се засити пазарот на гориво, што пак ќе ги намали цените за потрошувачите“, додаде владата.

Ефектот беше моментален, при што цените за договорите за испорака на бензин во Русија на големо паднаа за една десетина на трговската берза во Санкт Петербург, додека цените на дизелот паднаа за 7,5%, јави Ројтерс.

Забраната, која стапи на сила веднаш штом беше објавена во четвртокот, е невообичаена бидејќи Русија е една од земјите со најбогати ресурси во светот, со огромни наоѓалишта на нафта и природен гас низ копното што опфаќа 11 временски зони.

Извозот на енергија е, исто така, витален извор на приходи на владата, со продажба на нафтени деривати и природен гас што придонесува со 45% во федералниот буџет на Русија во 2021 година, годината пред инвазијата на Путин.

Земјите како Кина, Индија и Турција веројатно ќе бидат најмногу погодени, бидејќи триото ефективно го замени европското барел за барел како главна дестинација за руската нафта и гас.

За споредба, Групата седум индустриски земји – кои ги вклучуваат САД, Јапонија и Велика Британија – како и целата Европска унија се согласија да го забранат увозот на рафинирани нафтени деривати од Русија минатата година.

Сепак, цените сè уште може да растат во земјите што ги санкционираат бидејќи повеќето руска сурова нафта и нафтени деривати на крајот може да се истоварат на бродови од трети страни, каде ќе се измешаат со други фосилни горива.

Во четвртокот, европскиот дизел на големо се зголеми за 5% за да се тргува над 1.000 долари за метрички тон, според Bloomberg News.

„На глобално ниво, светските цени на дизел горивото се веќе на покачени нивоа поради зголемените цени на нафтата и недостатокот на капацитет за рафинирање. Ограничувањата на рускиот извоз на гориво може да го влошат овој проблем“, изјави за ТАСС аналитичарот на Финам, Александар Потавин.

Заедно со Саудиска Арабија, Русија неодамна еднострано го намали производството на нафта во обид да ги поткрепи светските цени за барел сурова нафта.

 

Related posts

Јокиќ се враќа во Србија, го очекува вистинско изненадување

admin

ВРИЕ ВО ОГНЕНАТА ГРУПА – „ТРН В ОКО“ ИМ Е АРТАН ГРУБИ

ninja

АХМЕТИ ОПТИМИСТ ДЕКА ЌЕ БИДЕ ПОСТИГНАТ ДОГОВОР ПОМЕЃУ БЕЛГРАД И ПРИШТИНА

ninja

Николоски: Курти е најпопуларниот албански политичар, тој е со сите што се против ДУИ и Ахмети

admin

Штајнмајер бара граѓаните да не ѝ вртат грб на демократијата

admin

“ФРАНЦИСКИ ПРЕДЛОГ”, ПОРАКА НА АМБАСАДОРОТ НА САД КЕЈТ МАРИ БРНЗ

ninja