23.8 C
Скопје
19 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНА

Косово: Производите од Северна Македонија ги заменуваат српските

Повеќе од два месеци косовскиот пазар почна да се затвори кон српските производи. Нафтата, пченицата, безалкохолните пијалоци и други се заменети со производи од други земји. Косовската влада го забрани речиси целиот увоз од Србија од 15 јуни, кога српските сили уапсија тројца косовски полицајци, анализира РСЕ, пренесува Инбокс7.

Во меѓувреме полицајците се пуштени да се бранат на слобода, но прекинот на производството продолжи. Од косовската царина за Радио Слободна Европа потврдија дека значително е намален влезот на српски производи. Во јуни и јули годинава вредноста на српскиот увоз е близу 20 милиони евра или над 50 милиони евра помалку од истиот период лани.

Царинските службеници појаснуваат дека увозот што продолжил вклучува суровини и полупроизводи кои се потребни за финално производство.

Во Стопанската комора на Косово (ОЕК) велат дека бизнисите веќе ги замениле најголем дел од производите од Србија со производи од други земји.

„Неколку странски компании, кои своите производи ги произведуваа во Србија, ги преориентираа нашите увозници во фабриките што ги имаат во регионот, за да се снабдуваат“, вели за Радио Слободна Европа претседателот на ОЕК, Лулзим Рафуна.

Според него, Северна Македонија стана главна дестинација на косовските бизниси, бидејќи територијалната близина не го зголемува транспортот на стоки, а со тоа и нивната цена.

„На граѓаните им се понудени производи со ист квалитет и нема зголемување на цените, иако [производите] се увезени од друга земја“, вели Рафуна.

Во јули вредноста на стоката што од Северна Македонија влегла во Косово надмина 30 милиони евра. Споредено со истиот период лани, тоа е за околу 8 милиони евра повеќе.

Зголемен е увозот и од други земји, како Германија: над 53 милиони евра во јули минатата година, близу 70 милиони евра во јули годинава.

Во изјава за РСЕ во август, министерот за заедници и враќање на Косово, Ненад Рашиќ, рече дека Владата во следниот период ќе мора да ја укине одлуката за забрана за увоз на српски производи, но очекува дека Европската унија да ги откаже казнените мерки против Косово.

Рашик не даде точен датум кога ќе бидат донесени овие одлуки.

ЕУ, на крајот на јуни, презеде неколку казнени мерки против Косово – кои вклучуваат откажување на некои фондови и состаноци на високо ниво – бидејќи, како што беше речено, Косово не презеде соодветни чекори за смирување на зголемените тензии. на северот на земјата, населена со мнозинство Срби.

Деловните сојузи, и во Косово и во Србија, истакнаа дека нестабилната политичка ситуација негативно влијае на економиите на двете земји.

Related posts

КОИ СЕ СРПСКИТЕ ДОБРОВОЛЦИ „САВА“ И „ДУНАВ“ КОИ ВОЈУВААТ ВО УКРАИНА?

ninja

БУГАРСКИОТ АМБАСАДОР АНГЕЛОВ СЕ ВРАЌА ВО СКОПЈЕ

ninja

ЌЕ СПРЕЧАМ ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА АКО СТАНАМ ПРЕТСЕДАТЕЛ, РЕЧЕ ТРАМП

ninja

ЕУ воведува санкции и за земјите кои ги заобиколуваат санкциите кон Русија

admin

Раскол во ИВЗ, се продлабочува поделбата меѓу реисот Шаќири и муфтијата Несими

admin

Академик Беџети за Инбокс7: Ако платите и пензиите не се зголемуваат на ниво на инфлација, социјалната ситуација уште повеќе ќе се влошува

admin