23.8 C
Скопје
19 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОНРЕПУБЛИКАСВЕТ

Петте поенти од говорот на Урсула фон дер Лајен

Урсула фон дер Лајен во средата го одржа својот говор за состојбата на Европската унија, комбинирајќи ги минатите достигнувања со идните амбиции, пренесува Инбокс7.

Едночасовното обраќање е последно од ваков вид пред следните европски избори, планирани да се одржат меѓу 6 и 9 јуни.

Имајќи го предвид ова, претседателката на Европската комисија ја искористи приликата во Стразбур за да понуди детална ретроспектива на главните политички подвизи што ги постигна нејзината извршна власт низ низата кризи што го погодија блокот во изминатите неколку години.

Таа, исто така, гледаше напред и даде неколку големи најави кои сугерираат дека нејзините политики сè уште не дошле до крај.

„Тоа е моментот да им покажеме дека можеме да изградиме континент каде што можете да бидете тоа што сте, да го сакате оној што сакате и да целите високо колку што сакате“, им рече Фон дер Лајен пред европратениците.

„Уште еднаш – ова е моментот на Европа да одговори на повикот на историјата“.

1. ЕКОНОМИЈА

Здравјето на европската економија го зазема најголемиот дел од обраќањето и навлезе практично во секоја тема на која претседателот се осврна.

Од една страна, таа ја прикажа економијата како иновативна, еластична и добро прилагодена за постигнување климатска неутралност. Но, од друга страна, таа предупреди за различните пречки кои се закануваат да го попречат просперитетот на блокот и неговата способност да застане наспроти своите конкуренти на глобалната сцена.

Името на Фон дер Лајен истакна три големи предизвици: широк недостиг на работници, постојано високи цени и административен товар со кој се соочуваат малите компании.

2. КИНА

Во она што беше веројатно најпривлечното од целиот говор, Урсула фон дер Лајен објави официјална истрага против субвенциите за евтините електрични автомобили кои доаѓаат од Кина во блокот.

Протокот на овие производи беше неверојатно брз: Брисел проценува кинеските брендови на електрични возила уживаат 20% разлика во цената во споредба со европските брендови и имаат собрано 8% удел на европскиот пазар, што би можело да скокне на 15% до 2025 година.

„Конкуренцијата е вистинска само се додека е фер“, рече фон дер Лајен. „Премногу често, нашите компании се исклучени од странските пазари или се жртви на грабливи практики. Тие често се поткопани од конкурентите кои имаат корист од огромните државни субвенции“.

3. КЛИМАТСКАТА НЕУТРАЛНОСТ 

Како што беше случајот во сите нејзини претходни говори за состојбата на Унијата, фон дер Лајен нашироко зборуваше за нејзината водечка политика — Европскиот зелен договор — и долгорочната мисија на блокот да стане климатски неутрална до 2050 година.

„Пред четири години, Европскиот зелен договор беше нашиот одговор на повикот на историјата. И ова лето – најжешкото досега забележано во Европа – беше остар потсетник за тоа“, рече таа.

Фон дер Лајен ги прослави многуте закони за климата кои беа успешно усвоени по нејзиното пристигнување во Брисел и ја пофали европската „уникатна биолошка разновидност“ составена од илјадници животински видови, шуми, модри и мочуришта.

„Губењето на природата ги уништува не само темелите на нашиот живот, туку и нашето чувство за тоа што претставува дом“, рече фон дер Лајен.

4. СИЛНА ЕВРОПСКА УНИЈА 

Покрај економијата и климатската криза, руската војна против Украина беше другата сеопфатна тема во текот на обраќањето. Фон дер Лајен уште еднаш вети дека ќе ја одржи финансиската и воената поддршка за Украина „колку што е потребно“.

Имено, таа избегна нови ветувања за санкции против Кремљ или употреба на имобилизирани средства за плаќање за обновата на Украина  разурната од војна. Наместо тоа, нејзините зборови служеа како вовед во поширока рефлексија за проширувањето и способноста на блокот да ги поздрави новите земји-членки, како Украина, Молдавија и Западен Балкан.

„Во свет каде што некои се обидуваат да ги одберат земјите една по една, не можеме да си дозволиме да ги оставиме нашите сограѓани Европејци зад себе“, рече таа. „Во свет каде големината и тежината се важни, јасно е дека е во стратешките и безбедносните интереси на Европа да ја комплетира нашата Унија.

Крајната цел треба да биде унија на 500 милиони луѓе кои живеат во слобода, демократија и просперитет, додаде таа, но да се стигне до таму нема да биде „лесен пат“.

Урсула фон дер Лајен инсистираше на тоа дека процесот на проширување е и ќе остане „заснован на заслуги“ поттикнат од „напорна работа и лидерство“ и одби да се заложи за каков било фиксен рок, како што направи минатиот месец Шарл Мишел, претседателот на Европскиот совет.

„Треба да ги поминеме старите, бинарни дебати за проширувањето. Ова не е прашање на продлабочување на интеграцијата или проширување на Унијата“, рече таа. „Можеме и мораме да ги направиме и двете.”

Фон дер Лајен рече дека е отворена за реформирање на договорите на ЕУ, како што повикаа некои водачи, но чекорот не е неопходен за да се гарантира проширувањето. Како алтернатива, претседателот рече дека Комисијата ќе започне процес на преглед за да ги идентификува областите на политиката што ќе треба да се прилагодат во една поголема унија.

„Добрата вест е дека со секое проширување оние кои велеа дека тоа ќе не направи помалку ефикасни, се покажа дека грешат“, рече таа.

5. АИ

Фон дер Лајен зборуваше за ризиците што ги носи една од најпрекршувачките технологии во историјата на човештвото: вештачката интелигенција (ВИ).

Вештачката интелигенција „се движи побрзо отколку што очекуваа дури и нејзините програмери. Така, имаме стеснет прозорец на можности одговорно да ја водиме оваа технологија“, предупреди таа, истакнувајќи го „огромниот опсег“ на употреба што може да им се даде на овие системи, „и цивилни и воени. ”

Претседателот тогаш предложи тристран пристап за управување и задржување на заканите со вештачка интелигенција: „заштитни огради, управување и водечка иновација“.

На заштитните огради, таа се повика на Законот за вештачка интелигенција, револуционерната легислатива што Комисијата ја предложи во април 2021 година, а која во моментов е во процес на преговори меѓу европратениците и земјите-членки. Актот, кој наметнува пазарни правила на системите кои работат на вештачка интелигенција според нивните потенцијални ризици за општеството, е „веќе план за целиот свет“.

 

Related posts

Републиканците во Сенатот го блокираа нацрт-законот за помош на Украина и Израел

admin

ВО ЖИВО Избори во Турција: Од 35% избројани гласови, води Ердоган

admin

О’Саливен дојде со јасна порака за Србија: време е за воведување санкции кон Русија

admin

Ковачевски – Осуда за одлуката на Русија за признавање на Доњецк и Луганск како самонаречени „Народни републики“

ninja

Временска прогноза за наредната недела

admin

ВРЕМЕТО КАКО ЛЕК ВО ОДНОСИТЕ МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА

admin