13.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Ројтерс: Локалните жители стравуваат од катастрофа поради повлекувањето на Преспанското Езеро

Бродот на рибарот Ванчо Василевски често се насука кога плови по Преспанското Езеро, едно од најстарите езера во Европа и дом на повеќе од 2.000 видови риби, птици, цицачи и растенија, во знак на тоа колку вода губи езерото.

„Во последните два, три месеци водата падна за 36 сантиметри, а во последните денови веројатно уште два-три сантиметри“, вели Василевски, кој е во доцните 60-ти години.

Падот продолжи со децении – водата на Преспанското Езеро, кое се наоѓа високо во планините и е старо 5 милиони години, сега е за повеќе од 8 метри (8,74 јарди) пониско од доцните 1970-ти. Во извештајот од 2022 година, НАСА соопшти дека сателитски снимки покажале дека езерото изгубило 7% од својата површина и половина од својот волумен помеѓу 1984 и 2020 година.

Со површина од околу 260 квадратни километри, повеќе од двојно поголема од Париз, повеќе од две третини од езерото и припаѓа на Северна Македонија, а остатокот на Грција и Албанија.

Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) предупреди дека некои видови на диви животни во езерото се изложени на ризик од исчезнување поради уништување на нивното живеалиште преку штетни земјоделски практики, ерозија, непречистен отпад и отпадни води.

Related posts

Насилна смрт во С.Македонија: Несреќните случаи сочинуваат 78.6 %, самоубиствата 20.2 а убиствата 1.2 %.

admin

Вучиќ: Курти поттикнува нестабилност и во Северна Македонија

admin

ВООРУЖЕНИ ПРЕСМЕТКИ НА БАНДИТЕ КАКО НА ФИЛМ, ИСТРАГАТА Е ВО ТЕК

ninja

Шолц го суспендира процесот за сертификација на Северен тек 2

ninja

Вучиќ и Орбан ги набљудуваа воените вежби во Србија

admin

Алармот на ДУИ индицира дека „планот на Заев“ не е мртов?

admin