12.8 C
Скопје
20 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Средба Путин-Ердоган, ќе има ли договор?

Рускиот претседател Владимир Путин ќе го пречека својот турски колега Реџеп Таип Ердоган на 4 септември во Сочи, соопшти Кремљ, пренесува Инбокс7.

Средбата Путин-Ердоган доаѓа шест недели откако Москва се повлече од украинскиот договор за извоз на жито со посредство на Анкара и Обединетите нации.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, најави дека двајцата лидери ќе се сретнат, бидејќи се очекува да разговараат за договорот за жито, или како што е познат и како иницијатива за жито на Црното Море.

Овој договор овозможи транспорт на жито од украинските пристаништа на Црното Море до Африка, Блискиот Исток и Азија.

Договорот беше постигнат во јули 2022 година и овозможи безбеден премин на украинските прехранбени производи.

Во исто време, беше постигнат меморандум меѓу ОН и Русија, преку кој страните се обврзаа да ги надминат пречките со кои се соочуваат руските пратки со храна и вештачки ѓубрива.

Сепак, Русија се повлече од договорот, тврдејќи дека нејзините барања не се исполнети.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, рече дека и испратил на Русија нов предлог со цел заживување на договорот, но рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров рече дека предлогот не ги исполнува руските барања.

Лавров рече и дека до Анкара и доставил список на активности што Западот мора да ги преземе за Москва да се врати на договорот. Разговорите меѓу Путин и Ердоган би можеле да помогнат да се надминат овие разлики.

Договорот за жито и овозможи на Украина да извезе речиси 33.000 тони жито, во време кога гладот ​​се зголемуваше низ целиот свет.

Откако Москва се повлече од договорот за жито, Украина продолжи да го извезува своето жито по копнен пат.

Related posts

,,Гласна тишина” (Loud Silence) на Мартина Спасовска

admin

Кој е илинденскиот идеал на денешната генерација?

admin

Скопје ќе добие 80 милиони евра грант од ЕУ за енергетската криза – Фронтекс потпишан на македонски јазик

ninja

Буџет 2023: Поддршка за граѓаните и фирмите во кризата и ветeр во грб на економијата

admin

ЕСМ следната недела ќе соопшти кој се јавил на тендерот за снабдување со природен гас

ninja

САМИТ КОЈ НЕ СМЕЕ ДА СЕ ПРОПУШТИ

ninja