12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Шефот на дипломатијата Османи утре ја носи цела ОБСЕ во Тетово

Шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи, во својство на претседавач со ОБСЕ, утре во Тетово свечено ќе ја отвори Конференцијата за родова еднаквост и зајакнување на положбата на жената, во организација на Организацијата за безбедност и соработка во Европа, пренесува Инбокс7. 

Високи лидери на организацијата како Хелга Шмид – генерален секретар на ОБСЕ, Пиа Каума – претседавач на Парламентарното собрание на ОБСЕ, претставници од 57 земји – земји учеснички на ОБСЕ, шефови на автономни институции на ОБСЕ и претставници на медиумите ќе бидете дел од Конференцијата.

Настанот предвидува панели на кои различни професори, истражувачи и експерти ќе разменуваат мислења за особено важни теми како што се: родова еднаквост, мир и безбедност; зајакнување на учеството и лидерството на жените; родова еднаквост во политичкиот живот, успешни практики од терен за родови прашања итн.

Related posts

Коха Диторе: Косово и Северна Македонија не ги исполнија обврските за патот Призрен-Тетово

admin

ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“ договараат нова Влада, други чекаат покана

admin

Шолц повтори дека одбива да испрати ракети Таурус во Украина

admin

Гаши: Бојкот на Собранието, ако не биде изгласан нашиот кандидат за член на ДИК

admin

ЗЕЛЕНСКИ ВО КОНГРЕСОТ: „ЌЕ ПОБЕДИМЕ БИДЕЈЌИ СМЕ ЕДИНСТВЕНИ“

ninja

Мицкоски: Политички лешинари и платеници на власта ме напаѓаат, СДСМ и ДУИ нека кажат која опција е прифатлива за нив

admin