31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАУКА

GOOGLE го стега ременот, нов бран на отпуштања

„Гугл“ спроведе уште еден круг отпуштања во средата, велејќи им на своите регрутери дека до крајот на денот стотици од нив ќе ги загубат своите работни места, изјавија три лица кои знаеле за отпуштањата.

Групата за регрутирање на Google, која во еден момент имаше повеќе од 3.000 вработени, веќе беше тешко погодена од отпуштања оваа година.

Намалувањата се показател дека Google и нејзината мајка компанија, Alphabet, ќе продолжат со стегањето на ремените што започна во компанијата во Силиконската долина оваа година, иако двојно ги намалува инвестициите во вештачката интелигенција.

Регрутерите и поврзаните членови на персоналот претходно беа „поканети на глобален состанок во последен момент со сите раце со агенда за споделување тешки вести“, се вели во објавата на внатрешната табла за пораки на Google прегледана од Њујорк Тајмс. Брајан Онг, потпретседателот за регрутирање, им рекол на вработените дека сакал да ги слушнат вестите од него и дека можат да завршат со работа од дома или да се вратат дома ако се во канцеларија.

Related posts

ПРВИОТ ЧОВЕК НА МАНУ ГИ ПОВИКА ПРАТЕНИЦИТЕ ДА ГЛАСААТ ПРОТИВ УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ

ninja

ШОЛЕ И ЕСКОБАР ЈА ОДЛОЖИЈА ПОСЕТАТА НА СКОПЈЕ

ninja

Луѓето се откажуваат од онлајн резервациите во 2023 година и се одлучуваат за туристички агенти – еве зошто

admin

ПОТПИШАН ИЛИ НЕ, ДОГОВОРОТ ОД ОХРИД Е ЗНАЧАЕН

ninja

Русија се повлече од Договорот за забрана на нуклеарни тестови. Еве што значи тоа

admin

АКТУЕЛНИ ФУНКЦИОНЕРИ МОЖЕ ДА СЕ НАЈДАТ НА ЦРНАТА ЛИСТА НА САД

ninja