12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

ЕУ загриженa за безбедноста – пет карипски држави продале 88.000 „златни пасоши“

ЕУ изрази загриженост за безбедноста во врска со трговијата со „златни пасоши“ и вети дека ќе ги заостри визните контроли откако откри дека пет карипски држави продале државјанства на 88.000 поединци од земји како Иран, Русија и Кина, пренесува Инбокс7.

Извештајот објавен од страна на Европската комисија во средата за прв пат ги прикажува вистинските размери на трговијата со пасоши на Карибите. Голем број земји продаваат државјанство на странски државјани, со цени почнувајќи од 100.000 долари (82.326 фунти) по глава.

Доминика, остров со население од нешто повеќе од 70.000 жители, има издадено 34.500 пасоши, се тврди во извештајот. Бројката е повеќе од четири пати поголема од вкупниот број што претходно го откри владата на Доминика. Сент Китс и Невис, со население од 48.000, има издадено 36.700 пасоши, двојно повеќе од проценетото до 2018 година.

Пет карипски држави – Антигва и Барбуда, Гренада, Сент Китс и Невис, Сент Лусија и Доминика – издале 88.000 пасоши меѓу нив.

Соопштението следи по објавувањето на Доминика: Пасоши на Карибите, истрага на Гардијан и други медиумски организации во партнерство со Проектот за известување за организиран криминал и корупција (OCCRP), кој го испитуваше државјанството на Доминика по инвестициска шема со невидени детали.

Продажбата на пасоши во Доминика се зголеми по 2015 година, кога на граѓаните на голем број карипски држави им беше дадена дозвола да патуваат во повеќето земји-членки на ЕУ 90 дена во годината без виза. Сент Китс постигна договор за безвизно патување со ЕУ во 2009 година. Генерално, ЕУ има договори за безвизно патување со 60 земји.

Комисијата предлага ревизија на регулативите, велејќи дека е загрижена дека златните пасоши би можеле да овозможат „инфилтрација на организиран криминал, перење пари, даночно затајување и корупција“. Таа сака моќ да го суспендира визното ослободување за земјите кои продаваат државјанства на купувачи кои немаат „вистинска врска“ со земјата.

Според условите на шемата на Доминика, купувачите не треба да имаат дом таму, па дури и да ја посетат земјата.

Related posts

ПОЕВТИНА СТРУЈА ЗА 518 КОМПАНИИ, УЧИЛИШТА И ИНСТИТУЦИИ

ninja

Палевски барал државен референдум

admin

Аеродромите во Белград и Скопје „дувло за недозволени активности“

admin

,,Гласна тишина” (Loud Silence) на Мартина Спасовска

admin

Кина и Русија го критикуваат Израел, се заоструваат поделбите со Западот

admin

Коридорот се лизга на лушпа од бањички кромид

admin