29.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Жртви и заложници од 23 земји на светот

Десетици странци се пријавени како убиени, исчезнати или земени како заложници по ненадејниот напад врз Израел од страна на борците на Хамас во текот на викендот, јави Ал Џазира.

Повеќе од 900 луѓе се убиени во Израел и над 700 убиени во одмазднички напади врз Газа од страна на израелските сили досега.

Многумина од убиените и исчезнатите странци присуствуваа на фестивал на електронска музика во јужната израелска пустина во саботата кога започна нападот на Хамас.

Ова е она што го знаеме за жртвите од странство и со двојна националност, како и за оние кои сè уште се водат за исчезнати.

Аргентина: Седум мртви, 15 исчезнати

Министерот за надворешни работи на Аргентина, Сантијаго Кафиеро, во понеделникот изјави дека седум Аргентинци биле убиени за време на нападите во Израел, а уште 15 се водат како исчезнати. Приближно 625 аргентински државјани во Израел, исто така, побараа репатријација, рече министерот.

Австрија: Тројца исчезнати

Тројца австриско-израелски двојни државјани би можеле да бидат меѓу киднапираните, се вели во соопштението на австриското Министерство за надворешни работи во вторникот. „Тројца австриско-израелски двојни државјани кои неодамна останаа во јужен Израел независно еден од друг, исто така, може да бидат меѓу многуте меѓународни киднапирани. Во моментов нема официјална потврда“, соопшти Министерството.

Бразил: Тројца исчезнати

Бразилското Министерство за надворешни работи соопшти дека тројца двојни бразилско-израелски државјани се исчезнати откако присуствувале на музичкиот фестивал.

Камбоџа: Еден мртов

Камбоџанскиот премиер Хун Манет изјави дека еден студент од Камбоџа е убиен во Израел.

Канада: Еден загинат, тројца исчезнати

Канадската влада соопшти дека еден Канаѓанец загинал, а тројца се исчезнати.

Чиле: Двајца исчезнати

Чилеанското Министерство за надворешни работи во понеделникот потврди дека двајца нејзини државјани се исчезнати. Двојката живеела недалеку од границата на Израел со Газа.

Колумбија: Двајца исчезнати

Колумбиската влада потврди дека двајца Колумбијци кои биле на фестивалот „Супернова“ се водат за исчезнати и се прават напори за нивно лоцирање.

Франција: Двајца мртви, 14 исчезнати

Двајца Французи загинаа во нападот, соопшти француската влада, а меѓу 14-те нејзини државјани кои и понатаму се водат како исчезнати, има и 12-годишно момче. „Врз основа на информациите што ги имаме, сметаме дека е многу веројатно дека некои од нив се киднапирани“, се вели во соопштението на француското Министерство за надворешни работи, додавајќи дека „овој број сè уште е предмет на промена“.

Германија: Неколку заложници

Неколку двојни германско-израелски државјани биле земени како заложници, изјави извор од германското Министерство за надворешни работи, според извештаите на вестите.

Ирска: Еден исчезнат

Ирско-израелска жена беше потврдена како исчезната од ирската влада.

Италија: Двајца исчезнати

Италијанскиот министер за надворешни работи Антонио Тајани изјави дека двајца израелско-италијанци се водат за исчезнати. „Тие не се лоцирани и не одговараат на повиците“, рече тој.

Мексико: Двајца заложници

Министерката за надворешни работи на Мексико, Алисија Барсена, на социјалните мрежи изјави дека двајца Мексиканци, маж и жена, биле земени како заложници, без да даде повеќе детали.

Непал: 10 мртви, еден исчезнат

Десет граѓани на Непал се убиени во Кибуц Алумим, една од локациите нападнати од борците на Хамас, соопшти непалската амбасада во Тел Авив. Четворица други непалски државјани се згрижени во болница додека се трага по петти, додаде амбасадата.

Панама: Еден исчезна

Владата на Панама соопшти дека еден од нејзините државјани, Дариелис Денисес Саез Батиста, е исчезнат.

Парагвај: Двајца исчезнати

Двајца парагвајски државјани кои живееле во Израел се исчезнати, соопшти владата на Парагвај, без да даде детали.

Перу: Двајца исчезнати

Перуанското Министерство за надворешни работи соопшти дека двајца нејзини државјани се исчезнати, без да понуди детали.

Филипини: Седум исчезнати

Филипинското Министерство за надворешни работи соопшти дека седум филипински државјани се водат како исчезнати и дека не може да се контактира телефонски или на нивните профили на социјалните мрежи. Повеќе од 30.000 филипински државјани живеат во Израел, главно работат во здравствената индустрија. Министерството издаде совет за патување со кое се препорачува сите патувања меѓу Филипините и Израел да бидат суспендирани на неодредено време

Русија: Еден загинат, четворица исчезнати

Најмалку еден Русин е убиен, а четворица се водат за исчезнати, соопшти во понеделник руската амбасада во Тел Авив, јавуваат руските агенции.

Танзанија: Двајца исчезнати

Амбасадорот на Танзанија во Израел изјави за француската новинска агенција АФП дека двајца државјани на Танзанија се исчезнати.

Тајланд: 18 мртви, 11 заложници

Тајланд го ажурираше бројот на загинати државјани од 12 на 18 во вторникот, со девет ранети и 11 заробени. Јакапонг Сангмане, заменик-министер за надворешни работи на Тајланд, го даде ажурираниот биланс и рече дека владата работи на евакуација на илјадници Тајланѓани од конфликтната област. Околу 30.000 Тајланѓани работат во Израел, главно во земјоделство, а Јакапонг рече дека околу 3.000 поднеле барања да бидат вратени во Тајланд.

Украина: Двајца мртви

Две Украинки кои со години живееле во Израел се убиени, изјави портпаролот на украинското Министерство за надворешни работи Олег Николенко.

Обединетото Кралство: Еден мртов, еден исчезнат

Британскиот државјанин кој служел во израелската армија, Натаниел Јанг (20) бил убиен во борбите со Хамас, соопшти неговото семејство во неделата. Амбасадорот на Израел во Обединетото Кралство изјави дека 26-годишник е исчезнат.

САД: 11 мртви, други исчезнати

САД ја потврдија смртта на најмалку 11 американски државјани и рекоа дека е „веројатно“ меѓу заложниците што ги држеше Хамас и нивни државјани. „За жал, сега знаеме дека најмалку 11 американски граѓани се меѓу убиените – од кои многумина станаа втор дом во Израел“, рече претседателот Џо Бајден во изјавата.

Related posts

ГРУБИ СЕ СРЕТНА СО НОВИОТ ЧЕШКИ АМБАСАДОР: РУСКАТА АГРЕСИЈА ВРЗ УКРАИНА Е ОПАСНОСТ ЗА ЦЕЛА ЕВРОПА

admin

Совет на амбасадори на САД престојуваа во Скопје: Да не зе блокира евроинтеграцијата на С.Македонија

admin

НЕПРИФАТЛИВО ИНСТАЛИРАЊЕ НА ТУЃ ПРОБЛЕМ НА МАКЕДОНСКО ТЛО

ninja

ЌЕ ИМА ЛИ ПРЕМИЕР АЛБАНЕЦ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 100 ДЕНА? КОВАЧЕВСКИ ВЕЛИ ДЕКА ДОГОВОРОТ СО ДУИ Е ТРАНСПАРЕНТЕН

admin

Северна Македонија ќе се приклучи на ТАП до крајот на годината

admin

УСТАВНИ ИЗМЕНИ: МЕЃУ ВИЗИЈА И ИГРА НА КОНДИЦИЈА

ninja