12.8 C
Скопје
20 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Израел врши воздушни напади на Западниот Брег и Сирија, убива командант на Хамас

  • Израел влегува во третата недела од војната против Хамас откако терористичката група се инфилтрира во земјата на 7 октомври, истрелувајќи илјадници ракети врз станбени области и убивајќи цивили
  • Во војната на двете страни се убиени 7.900 луѓе, меѓу кои најмалку 1.400 израелски цивили и војници и 33 Американци. Министерството за здравство на Газа, управувано од Хамас, тврди дека најмалку 6.546 Палестинци се убиени во Газа, а повеќе од 17.439 се ранети. Најмалку 10 Американци се стравува дека се меѓу 222-те луѓе кои ги држи Хамас во заробеништво
  • Израел останува подготвен за копнена инвазија на Газа, но наредбата допрва треба да биде донесена. Иран и неговиот терористички посредник во Либан, Хезболах, се заканија дека ќе се приклучат на конфликтот

Related posts

ИНФОГРАФИК Мажите најкратко живеат, годините на КОВИД-19 со поголем број на умрени

admin

Бугарија да одзема државјанства заради говор на омраза

admin

РСЕ: ЕУ бара Охридскиот договор да се вклучи во преговарачката рамка за Србија

admin

АХМЕТИ ОПТИМИСТ ДЕКА ЌЕ БИДЕ ПОСТИГНАТ ДОГОВОР ПОМЕЃУ БЕЛГРАД И ПРИШТИНА

ninja

Здравството во 2023 – „убиствена“ приказна која ги исели и пациентите

admin

НЕПРИФАТЛИВО ИНСТАЛИРАЊЕ НА ТУЃ ПРОБЛЕМ НА МАКЕДОНСКО ТЛО

ninja