16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Инвестицискиот план на ЕУ за Западен Балкан е условен со реформи

Највисокиот функционер на Европската комисија (ЕК) во понеделникот рече дека деценискиот инвестициски пакет за земјите од Западен Балкан кои сакаат да се приклучат на блокот може значително да ја подобри економијата на регионот, но е условен со потребните реформи, пренесува Инбокс7.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен разговараше за деталите за пакетот од 6 милијарди евра за време на посетата на главниот град на Северна Македонија, Скопје, на почетокот на четиридневната посета на регионот. Водачите на ЕУ го претставија пакетот на состанокот за Западен Балкан во Албанија претходно овој месец.

На прес-конференцијата во понеделникот со македонскиот премиер Димитар Ковачевски, фон дер Лајен рече дека пакетот на ЕУ има потенцијал да ја удвои економијата на Северна Македонија во рок од една деценија. „Тоа е целта и ќе игра важна улога на вашиот пат кон ЕУ“, рече таа.

Таа рече дека планот ќе им овозможи на компаниите од Западен Балкан пристап до клучните сектори на единствениот пазар на ЕУ, додека во исто време од земјите во регионот се очекува да ги отворат нивните пазари за своите соседи.

„Доколку се заврши, заедничкиот регионален пазар може да го зголеми (Бруто домашниот производ) за 10% во Западен Балкан“, рече таа.

Фон дер Лајен, исто така, ја истакна потребата Западен Балкан да продолжи со „позитивни реформи“.

Таа рече дека Северна Македонија треба да обезбеди ефикасна јавна администрација, здрави јавни финансии и независно судство. Исто така, треба подобро да се бори против корупцијата, рече таа.

Подоцна во понеделникот, шефот на комисијата на ЕУ го посети Косово и подвлече дека жестокиот спор меѓу Србија и Косово, поранешна српска покраина која прогласи независност во 2008 година, останува голема загриженост за ЕУ. Србија одби да ја признае независноста на Косово.

“Сите овие чекори напред и успеси можеме да ги постигнеме само доколку Косово и Србија ги нормализираат односите“, рече таа на прес-конференцијата по средбата со косовската претседателка Вјоса Османи.

Дијалогот олеснет од ЕУ за нормализирање на врските не успеа да оди во вистинската насока, особено по неодамнешната престрелка меѓу маскирани српски вооружени напаѓачи и косовската полиција, во која загинаа четири лица и се зголемија тензиите во регионот.

Фон дер Лајен го повика Косово да ја исполни својата заложба за формирање на ЗСО за координирање на работата на образованието, здравствената заштита, планирањето на земјиштето и економскиот развој во северните косовски заедници претежно населени со етнички Срби.

Таа, исто така, ќе отпатува за Србија, каде што рече дека клучна тема на разговор ќе биде Србија да го „испорача“ признавањето на Косово.

Двете земји рекоа дека сакаат да се приклучат на блокот од 27 нации.

Таа ќе застане и во Црна Гора и Босна.

Шест земји од Западен Балкан се во различни фази на нивниот пат кон пристапување во ЕУ, во процес кој се очекува да трае со години.

Додека Црна Гора и Србија напредуваат, Северна Македонија и Албанија ги започнаа преговорите за членство со ЕУ во јули 2022 година. На Босна и беше доделен кандидатски статус пет месеци подоцна, додека Косово беше признаено како потенцијален кандидат за пристап во блокот.

Османи ја повика ЕУ да му даде кандидатски статус на Косово на самитот во декември.

Related posts

Пендаровски ја налути Софија, реагира бугарското МНР

admin

Харадинај: Разрешувањето на владата и Курти е национален интерес

admin

Таткото-монструм изведен пред суд

admin

ЕУ ќе купува оружје за Украина и ќе забрани руски медиуми

ninja

Истражување на РСЕ: Финансиска истражува, Лотарија си тера тендер за новото седиште

admin

Слушнати експлозии во Киев, Путин најави воена операција во источна Украина

ninja